7.3.17_Gawlowski_Lenartowicz_big.png

We wtorek w Sejmie odbędzie się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Porządek obrad zakłada pierwsze czytanie dwóch projektów ustaw o zmianie ustawy o ochronie przyrody - jeden autorstwa Platformy Obywatelskiej, drugi PiS - oraz rozpatrzenie i zaopiniowanie poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki, który złożyli posłowie klubu PO.

Poseł Gabriela Lenartowicz z komisji ochrony środowiska powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie, że przygotowany przez posłów Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody jest jedynym sposobem na to, by "masową, barbarzyńską wycinkę (drzew) zatrzymać". Celem projektowanej noweli jest zaostrzenie obowiązujących przepisów dotyczących wycinki drzew oraz krzewów; ma ona ograniczyć możliwości wycinki zarówno z nieruchomości prywatnych, jak i miejsc publicznych. To projekt, który - jak zaznaczyła posłanka - "przywraca stan poprzedni (obowiązujący przed 1 stycznia 2017 r.)".

"Polacy kochają swoją przyrodę i widząc po (ich) reakcji, chcą o nią dbać" - uzasadniała posłanka.

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa posłowie będą pracowali także nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody złożonym w piątek w Sejmie przez Prawo i Sprawiedliwość. Posłanka zwrócił uwagę, że zapisy w projekcie PiS są pozorne, wprowadzają konieczność zgłoszenia wycinki bez jej weryfikacji przez urzędników. "To są kuriozalne, śmieszne zapisy" - mówiła.

Przewodniczący komisji Stanisław Gawłowski podczas konferencji poinformował, że zwrócił się do samorządów z prośbą o informację, ile drzew zostało wyciętych po 1 stycznia 2017 r.

"Większość gmin odpowiada: +nie jesteśmy w stanie tego oszacować, wszędzie cięcia się odbywają, (...) nie posiadamy instrumentów do oceny ilości wyciętych drzew w Polsce+. Wszyscy szacują, że są setki tysięcy drzew w tak bardzo krótkim odcinku czasowym" - relacjonował.

Podkreślił, że jedynym sposobem na przerwanie masowej wycinki drzew jest powrót do rozwiązań sprzed 1 stycznia 2017 r.

Wtorkowe prace Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa mają także objąć rozpatrzenie i zaopiniowanie poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki, złożonego przez posłów Platformy Obywatelskiej. "Ten człowiek (minister Szyszko) nie zajmuje się ochroną środowiska" - uzasadniał Stanisław Gawłowski. Wyraził nadzieję, że znajdzie się wystarczająca liczba posłów, która pozbawi Jana Szyszkę wpływu na polskie środowisko.

wł/pap


bg Image