2.3.17_Klich_Rulewski_Slugocki_big.png

"Złożyliśmy w Senacie przed tygodniem projekt uchwały, w którym Senat miał zaapelować do rządu RP o to, aby kandydaturę premiera Donalda Tuska poparł w Unii Europejskiej na kolejną kadencję" - powiedział przewodniczący Grupy Senatorów Platformy Obywatelskiej senator Bogdan Klich podczas briefingu prasowego w Sejmie. "Niestety nie było dobrej woli ze strony marszałka Senatu i kolegów z PiS-u, aby tą uchwałą się zająć" - poinformował.

"W ostatnich dniach, mamy przekonanie, że toczy się intryga przeciwko Donaldowi Tuskowi, że w tę intrygę zaangażowany jest rząd RP. Jeśli by to była prawda, znaczyłoby to, że rząd RP pod przewodnictwem premier Beaty Szydło sterowany z tylnego siedzenia przez prezesa Kaczyńskiego wbija nóż w plecy Polakowi, który pełni najbardziej znaczącą funkcję w Unii Europejskiej" - podkreślił Bogdan Klich.

"Senat RP wzywa Rząd RP do poparcia kandydatury Donalda Tuska, obecnego Przewodniczącego Rady Europejskiej, jako kandydata Polski do dalszego pełnienia w okresie 2017-2020 funkcji Przewodniczącego Rady Europejskiej" - czytamy w projekcie uchwały przygotowanym przez senatorów.

Przewodniczący przypomniał, że wniosek dotyczący informacji rządu nt. poparcia kandydatury Tuska na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej.

"Dobrze, aby w czasach kryzysu był w UE nasz przedstawiciel. Świadomość polska u Tuska w Brukseli nie zanikła. Brał udział w obalaniu komunizmu w Gdańsku. Pełnił funkcje najwyższe parlamentarne w Sejmie i Senacie. Nie ma dzisiaj alternatywy dla Tuska. Każdy kto to podważa to albo nie rozumie logiki tych czasów albo płonie obłąkańczą nienawiścią" - zaznaczył senator Jan Rulewski.

Senator Waldemar Sługocki zwrócił uwagę, że "bez wątpienia Donald Tusk jest gwarantem kierunku obranego w 2004 roku, kiedy Polska przystępowała do Unii Europejskiej". "Donald Tusk nie budzi kontrowersji wśród przywódców państw europejskich, ale tylko wśród polityków PiS. Nie akceptujemy takiej retoryki PiS. Szczególnie, że większość polskiego społeczeństwa akceptuje Tuska jako szefa Rady Europejskiej" - podkreślił.


bg Image