c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_luty_2017_27.02.2017_Grupinski_Braun_big.png

„Trzyletni program Bardzo Młoda Kultura został w tym roku pozbawiony przez wicepremiera Piotra Glińskiego połowy środków finansowych w trakcie realizowanych projektów” – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Rafał Grupiński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Gabinecie Cieni.

Program "Bardzo Młoda Kultura", to jeden z najważniejszych programów kulturalnych realizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapoczątkowany w 2014 r. przez ówczesnego ministra Bogdana Zdrojewskiego. „Ten program angażuje lokalne społeczności, wspierają dostęp do kultury” - podkreślił Rafał Grupiński. Zaznaczył, że „to ważna inicjatywa, która ma za zadanie łączyć animatorów kultury, nauczycieli oraz dzieci i młodzież, żeby przybliżać ideę kultury i edukacji szczególnie w małych miejscowościach oraz na wsiach”.

Poseł wyjaśnił, że na program przeznaczono 12 mln zł. Jednak na podstawie decyzji Ministra Kultury, wicepremiera Piotra Glińskiego został on pozbawiony połowy środków finansowych, czyli - 2 mln z 4 mln zł w środku realizowanych projektów.

Michał Braun, pełnomocnik ds. społeczeństwa obywatelskiego w Gabinecie Cieni mówił o tym, że MKDiN zlikwidował już Radę Organizacji Pozarządowych przy ministerstwie oraz Komitet Społeczny ds. Paktu na Rzecz Kultury, a teraz "obcina pieniądze, które są potrzebne na projekty lokalnej kultury". "To sprzeczne z tym, co zapowiada rząd, który mówi, że będzie wspierał lokalne organizacje, że to właśnie te oddolne inicjatywy będą kluczowe, a okazuje się, że jest odwrotnie" - dodał. Pełnomocnik zwrócił uwagę, że pomimo umów podpisanych bezpośrednio przez ministra Glińskiego, organizacje pozarządowe stracą możliwość działania. „Apelujemy do pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego Adama Lipińskiego o to, żeby zajął stanowisko w tej sprawie” – powiedział Michał Braun.

wł/pap


bg Image