c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_luty_2017_23.02.2017_Brejza_Grabiec_big.png

Chcemy ukrócić "szarżę kasty panów na polskich ulicach" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Krzysztof Brejza, nawiązując do projektu ustawy, w sprawie ograniczenia możliwości korzystania z uprzywilejowanych kolumn przez osoby pełniące kierownicze funkcje w państwie, której jest autorem. Projekt trafił dziś do Sejmu.

Ustawa ma związek m.in. ze styczniowym karambolem z udziałem limuzyny szefa MON Antoniego Macierewicza oraz wypadku, do którego doszło 10 lutego w Oświęcimiu, w którym uczestniczył samochód z rządowej kolumny wiozący premier Beatę Szydło.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej poseł Jan Grabiec zwrócił uwagę, że dotychczasowe przepisy regulujące przejazdy najważniejszych osób w państwie nie działają. "Apele o umiar, o rozsądek, zdrowe podejście do wykorzystywania tych przywilejów, jakie daje władza też nie działają, w związku z tym potrzebne są przepisy ustawy, która ograniczy ustawowo możliwość wykorzystywania kolumn rządowych w ruchu przez funkcjonariuszy publicznych" - podkreślił.

Poseł Krzysztof Brejza przypomniał, że w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z "szarżą kasty panów na polskich ulicach". "My tę kastę panów w limuzynach mknących po +PiS-pasach+ chcemy ukrócić" - dodał. "Taka oligarchizacja typowo wschodnia jest zbędna" - powiedział.

Projekt zakłada ograniczenie korzystania z kolumn uprzywilejowanych przez tzw. "erkę", czyli osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe.

Propozycja zakłada dodanie do ustawy Prawo o ruchu drogowym nowego przepisu - art. 32a, który stanowiłby, że osobami zajmującymi kierownicze stanowiska państwowe, uprawnionymi, w związku z bezpośrednim wykonywaniem obowiązków, do używania pojazdów uprzywilejowanych w kolumnach, są jedynie prezydent RP, premier oraz osoba wykonująca obowiązki prezydenta (zgodnie z art. 131 - marszałek Sejmu).

Zgodnie z projektem, kolumna pojazdów uprzywilejowanych mogłaby być także używana w razie konieczności zapewnienia bezpieczeństwa osób wchodzących w skład delegacji państw obcych lub organizacji międzynarodowych przebywających na terytorium Polski.

Poseł Krzysztof Brejza wyjaśnił, że proponowane przepisy oznaczają, że prezydent lub premier mogliby korzystać z kolumn uprzywilejowanych tylko w razie przejazdów, które odbywają się w ramach pełnionych przez nich obowiązków służbowych. "Wypad na narty nie jest powodem do tego, żeby pędzić po zatłoczonej, krętej górskiej drodze i narażać życie i zdrowie Polek i Polaków" - powiedział poseł.

wł/pap

 


bg Image