c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_luty_2017_22.02.2017_Boni_Marchewska_big.png

"Jeszcze 20 lat temu telefonia komórkowa łączyła rozmowy między ludźmi, a dziś jest krwioobiegiem nie tylko gospodarki, ale także relacji między ludźmi" - zwrócił uwagę poseł Arkadiusz Marchewka z komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii na konferencji prasowej w Sejmie, poświęconej przygotowaniom do wdrożenia w Polsce sieci komórkowej 5G.

"Bardzo istotnym wyzwaniem jest dzisiaj internet rzeczy i możliwości, które daje nam rewolucja cyfrowa" - zaznaczył. "Tylko w 2020 roku do sieci w ramach internetu przedmiotów zostanie podłączonych około 200 mld urządzeń na całym świecie. To pokazuje, że my na tę rewolucję i wprowadzenie internetu piątej generacji też powinniśmy być gotowi" - dodał.

"Sieć 5G jest dla Polski ogromną szansą" - podkreślił Szef Gabinetu Cyfryzacji, Innowacji i Młodzieży w Gabinecie Cieni. Jak zwrócił uwagę, według organów UE, w 2020 roku każda europejska stolica powinna mieć internet nowej generacji 5G. "Chcemy, aby ministerstwo cyfryzacji podjęło wszelkie starania, do tego, aby zgodnie z założeniami, które zostały opracowane w instytucjach unijnych, Polska uczestniczyła i była jednym z liderów tego przedsięwzięcia" - zaapelował.

Arkadiusz Marchewka poinformował, że zwrócił się do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej z interpelacją. Poseł oczekuje odpowiedzi m.in. na pytania dotyczące przygotowania harmonogramu wdrażania technologii 5G w Polsce, opracowania zmiany Narodowego Planu Szerokopasmowego oraz negocjacji ws. "uwolnienia" częstotliwości 700 MHz, niezbędnej do wprowadzenia internetu 5G. "Przekazujemy kluczowe pytania dotyczące 5G przekazujemy pani minister, jednocześnie deklarując poparcie w realizacji spraw, które pozwolą osiągnąć Polsce sieć komórkową 5G" - oświadczył.

Były minister cyfryzacji w rządzie PO-PSL, poseł do Parlamentu Europejskiego i sprawozdawca raportu dotyczącego Planu działania UE na rzecz rozwoju sieci 5G oraz budowaniu europejskiego społeczeństwa gigabitowego w komisji ITRE, Michał Boni podkreślił, że Komisja Europejska w Europejskim Kodeksie Elektronicznej Komunikacji przedstawiła cały pakiet rozwiązań, niezbędnych do reformy regulacji telekomunikacyjnych. Wskazał, jak zmieni się życie dzięki sieci 5G. Europoseł wyliczył korzyści dla nauki, systemu zdrowotnego, a także rozrywki.

"Będziemy mieli wideogry z wirtualną rzeczywistością; nowy autonomiczny samochód, który jadąc autostradą, wokół której będzie infrastruktura 5G, będzie przetwarzał informacje z zewnątrz, analizował i dostarczał informacje o decyzji o hamowaniu, o skręcie, w milisekundach" - wyjaśniał. "Wszystkie dziedziny życia będą objęte 5G" - mówił. Jak dodał obecnie możemy dobrze skomunikować na jednym kilometrze kwadratowym 1000 urządzeń. W generacji 5G możliwa będzie komunikacja miliona urządzeń na kilometrze kwadratowym.

Jak zauważył, wprowadzenie sieci 5G wymaga dużych inwestycji, nakładów prywatnych i publicznych, a także dobrego środowiska dla inwestorów. Kolejnym wymaganiem jest harmonizacja pasma częstotliwości.

Zgodnie z decyzją Rady UE z 20 stycznia br. częstotliwości 700 MHz została zarezerwowana dla internetu 5G na terenie Unii Europejskiej. Obecnie częstotliwość ta wykorzystywana jest m.in. do transmitowania cyfrowej telewizji.

Michał Boni zaznaczył, że "niezbędne jest także przygotowanie nowych narodowych planów szerokopasmowych (określających kierunki i narzędzia budowy sieci szerokopasmowego dostępu do internetu - PAP) we wszystkich krajach europejskich".

Wskazał również na wagę uczestnictwa w testach i projektach pilotażowych. Podkreślał konieczność kooperacji wszystkich podmiotów oraz współpracy z inwestorami i samorządami.

wł/pap

 

 

 

 

 

 


bg Image