c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_luty_2017_21.02.2017_Lenartowicz_Grabiec_Niedziela_Cimoszewicz_big.png

Posłowie z Klub Parlamentarnego Platforma Obywatelska zapowiedzieli podczas konferencji prasowej złożenie wniosku o odwołanie ministra środowiska Jana Szyszki. Taką decyzję zarekomendował posłom Gabinet Cieni. Wniosek o wotum nieufności wobec ministra jest spowodowany jest działaniami ministra, który zamiast chronić rujnuje środowisko naturalne. 

„Minister środowiska rozmontowuje cywilizowany system ochrony środowiska w Polsce” – powiedziała Gabriela Lenartowicz, szefowa Gabinetu Środowiska tłumacząc postulat o dymisję ministra. Posłanka zasygnalizowała, że minister Szyszko to „współczesny ekonom, dla którego las nie jest dobrem, ale miejscem na pozyskania drewna i zwierzyny”. "To mentalność drwala i myśliwego"  dodała.

Gabriela Lenartowicz zauważyła, że „minister środowiska kompromituje Polskę w oczach jej obywateli i opinii międzynarodowej” np. opowiadając o pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy czy mijając się z prawdą w raportach UNESCO.

Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej przypomniał, że do Sejmu trafił też projekt nowelizacji ustawy autorstwa Platformy przywracający zasadę, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew. Posłowie oczekują, że marszałek Kuchciński wprowadzi projekt do porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. "To od marszałka Kuchcińskiego zależy, jak szybko naprawione zostaną błędy, które zostały dokonane w grudniu przez większość parlamentarna PiS" - mówił poseł. Jan Grabiec zasygnalizował, że „jeśli projekt nie zostanie przyjęty w tym tygodniu, to setki tysięcy drzew zostaną wycięte w najbliższych tygodniach i nie będzie już czego chronić".

Polityk przypomniał, że Stanisław Gawłowski, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa „zabiegał o to, by poczekać z procedowaniem nad tą ustawą na opinie wszystkich niezbędnych środowisk", jednak został przegłosowany w prezydium komisji i zgodnie z regulaminem narzucono mu natychmiastowe prace nad projektem.

Dorota Niedziela zwróciła uwagę, że minister środowiska nie potrafi poradzić sobie również z prawem łowieckim i smogiem. Wskazała, że Jan Szyszko „wycofuje się ze wszystkich dofinansowań, które pomagają walczyć ze smogiem. Ponad to wyraża zgodę na wycinkę drzew”.

wł/pap


bg Image