21.2.17_Gawlowski_Neumann_Schetyna_big.png

"Oprócz wciągnięcia konsekwencji w stosunku do PiS, jako formacji, która w sposób bezmyślny wprowadza prawo, które tak bardzo wyraźnie demoluje nasz kraj, niszczy drzewostan, będziemy musieli podjąć decyzję, która tę katastrofalną sytuację zatrzyma. Mamy taką propozycję, która musi być wdrożona natychmiast, bo każda godzina, każda minuta przynosi następne tragiczne skutki dla środowiska, dla nasz wszystkich" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Polityk podkreślił, że zliberalizowane przez PiS przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach zostały przyjęte 16 grudnia na nielegalnym posiedzeniu Sejmu w Sali Kolumnowej. Zauważył, że "zmieniły przyzwoite, normalnie funkcjonujące prawo" i umożliwiły wycinkę "dziesiątek tysięcy drzew dziennie". Zasygnalizował, że działanie PiS, to "mordowanie żywego organizmu i kompletny skandal". "To zamierzone działanie, które w soczewce pokazuje państwo PiS" - dodał.

Przewodniczący sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa poseł Stanisław Gawłowski poinformował, że Platforma złoży w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. "Ten projekt zakłada przywrócenie stanu pierwotnego, czyli tych wszystkich przepisów, które obowiązywała do końca ubiegłego roku, mówiących o tym, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew" - zapowiedział.

Jak dodał, klub Platforma Obywatelska oczekuje, że marszałek Sejmu natychmiast skieruje ten projekt do prac w sejmowej komisji, tak aby ustawa została przyjęta w Sejmie i podpisana przez prezydenta do końca tego tygodnia. "Trzeba przerwać tę bardzo szkodliwą działalność prowadzoną na polskiej przyrodzie, która w wielu przypadkach ma znamiona lobbingu, powtarzam to za prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim" - zaznaczył Stanisław Gawłowski. Prezes PiS zadeklarował w poniedziałek podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami swojej partii, iż przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach muszą zostać zmienione. Politycy PiS informowali, że Kaczyński "stwierdził, że widać w tym prawie lobbing".

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann zapowiedział, że Platforma skieruje wniosek do CBA o sprawdzenie "lobbystycznych nacisków, które były (prowadzone) na ustawę o ochronie przyrody". "Liczymy, że prezes Kaczyński podzieli się swoją wiedzą ze służbami i można będzie znaleźć tych, którzy doprowadzili do legislacyjnego potworka" - podkreślił.

"Jeżeli prezes Kaczyński rzeczywiście mówił, że chce naprawić tę sytuację, to my dzisiaj mówimy +sprawdzam+. Mówimy: dość temu legislacyjnemu szaleństwu, proponowanemu przez ministra środowiska. Przyroda nie może bronić się sama, my musimy ją obronić" - argumentował Sławomir Neumann.

wł/pap


bg Image