c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_luty_2017_8.02.2017_Neumann_Leszczyna_big.png

"Dzisiaj Platforma Obywatelska składa na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego projekt uchwały mający powołać komisję śledczą do zbadania prawidłowości, legalności działań SKOK Wołomin" - poinformował na briefingu prasowym Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann.

Jak podkreślił, straty jakie do tej pory pokrył Bankowy Fundusz Gwarancyjny w związku z funkcjonowaniem SKOK Wołomin to 2,2 mld złotych. "To jest największa afera finansowa w wolnej Polsce, afera finansowa kryta przez działaczy PiS, którzy nie chcą badania tej sprawy" - wskazał. Ogółem - jak dodał - Bankowy Fundusz Gwarancyjny przeznaczył już 4,5 mld złotych na ratowanie SKOK-ów.

"Liczymy na to, że ci wszyscy tropiciele afer w Prawie i Sprawiedliwości podłączą się do tego wniosku i poprą go, po to, żeby tę sprawę raz na zawsze wyjaśnić" - zaapelował.

Poseł Izabela Leszczyna z sejmowej Komisji Finansów Publicznych przypomniała, że kilka miesięcy temu klub Platformy Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej, która zajęłaby się badaniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego systemu SKOK-ów. "Chcieliśmy raz na zawsze wyjaśnić, kto odpowiada za to, że tysiące Polaków straciło swoje oszczędności, a z państwa kieszeni wypłynęło 4,5 mld złotych na pokrycie depozytów. Czy odpowiada za to tzw. nadzór koleżeński, który przez wiele lat firmował senator (PiS) Grzegorz Bierecki, dzisiaj szef senackiej komisji budżetu, czy - jak twierdzi PiS - odpowiada za to Komisja Nadzoru Finansowego" - mówiła.

Relacjonowała, że na prace w Sejmie nad wnioskiem o powołanie komisji śledczej ds. SKOK-ów nie zgodził się marszałek Marek Kuchciński (PiS), argumentując, że opisany w nim zakres prac jest zbyt szeroki. "PO się nie poddaje. Dzisiaj składamy wniosek dotyczący jednej instytucji, jednego SKOK-u Wołomin" - zaznaczyła.

Zgodnie z projektem licząca 11 członków komisja śledcza miałaby zbadać "prawidłowość i legalność działań organów oraz instytucji publicznych podejmowanych wobec SKOK Wołomin" oraz "ustalić i zbadać, czy organy i instytucje publiczne poprzez swoje działania przyczyniły się do upadłości SKOK Wołomin".

Zobacz treść uchwały

wł/pap


bg Image