c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_luty_2017_7.02.2017_Schetyna_big.png

„Angela Merkel ma bardzo dobrą wiedzę na temat sytuacji w Polsce - o zbliżających się wyborach samorządowych i o konieczności obrony praworządności” – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna po spotkaniu z kanclerz Niemiec, które odbyło się w warszawskiej rezydencji ambasadora Niemiec.

„Politykom Prawa i Sprawiedliwości wydaje się, że Europa nie wie o tym co się dzieje w Polsce, ale po raz kolejny są w błędzie: Europa o tym wie” – podkreślił przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych.

Podczas rozmowy poruszony został również temat kolejnej kadencji Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. "Rozumiem z wypowiedzi pani kanclerz, że rozmowy w sprawie Donalda Tuska dopiero się zaczynają” – mówił Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący odniósł się także do kwestii migracji oraz tego „co może wynikać z ustaleń podczas ostatniego szczytu na Malcie, jakie jest zagrożenie wynikające z podpisanych umów, ale też z niekontrolowanej migracji z Libii przez Włochy do Europy". Unijni przywódcy na piątkowym nieformalnym szczycie przyjęli plan, który ma ograniczyć rosnącą migrację na szlaku śródziemnomorskim z Afryki. Priorytetem ma być współpraca z libijską strażą graniczną oraz walka z przemytnikami.

Polityk wskazał również na problem napływu imigrantów ze Wschodu. "Mówiliśmy o koniecznym jeszcze większym zaangażowaniu agencji Frontex, żeby chronić polską granicę, bo to przecież granica Unii Europejskiej i ona może obronić nas przed napływem nielegalnych uchodźców z krajów Dalekiego Wschodu" – wyjaśnił Grzegorz Schetyna.

wł/pap


bg Image