7.2.17_Halicki_Schetyna_big.png

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt ustawy o metropolii warszawskiej, autorstwa PiS, to "pomysł absurdalny i polityczny". "Nie wyobrażamy sobie, żeby można było go wprowadzać wbrew opinii, czy wbrew woli mieszkańców Warszawy i podwarszawskich gmin" - powiedział polityk.

Jak wskazał, PiS chce narzucić mieszkańcom polityczną wolę i chce dominować nad Warszawą. "PiS chce politycznego wpływu, chcą pokazać, że nie muszą liczyć się z wolą Polaków, mieszkańców, gmin wokół Warszawy, czy w Warszawie" - zaznaczył.

Odnosząc się do decyzji warszawskiej rady miasta o rozpisaniu gminnego referendum w sprawie zmian granic stolicy, Grzegorz Schetyna powiedział, że Platforma Obywatelska przyjmuje ją z uznaniem. "Warszawa chce decydować o swoim losie, Warszawa chce pokazać, że jest miastem podmiotowym i nie da się złamać takiej ordynarnej, wyborczej manipulacji, której dokonuje dzisiaj PiS" - mówił.

"Będziemy w tym wspierać mieszkańców Warszawy, będziemy angażować się w te konsultacje" - zapowiedział przewodniczący. "Doprowadzimy do tego referendum" - zadeklarował.

Rada Warszawy zdecydowała, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin". Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. Przeciwko inicjatywie byli m.in. radni PiS.

Grzegorz Schetyna argumentował, że organizacja referendum, to "pokaz siły samorządu". "Dzisiaj Warszawa, jutro cała Polska. Wiemy, że ten miecz podniesiony na samorządy ciągle wisi w powietrzu i widzimy, jak bardzo solą w oku dla PiS-u jest samorządność, są samorządy, są samorządowcy" - podkreślił.

Zdaniem posła Andrzeja Halickiego, projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, narusza ustawę o samorządzie oraz Europejską Kartę Samorządową. "Projekt zawiera tylko i wyłącznie mechanikę władzy, przenoszenia bezwolnych wyborców do tego, żeby pozwolić wygrać (PiS) w Warszawie" - przestrzegł.

Przewodniczący był pytany o wypowiedź posła PiS Jacka Sasina, który zapowiedział, że projekt o ustroju miasta stołecznego Warszawy w najbliższym czasie jednak nie będzie procedowany w parlamencie.

"Ja pamiętam, jak wyglądały konsultacje ustawy o reformie oświaty, przynajmniej część z nich odbywała się na plebaniach. Takie konsultacje, to jest kompromitacja i wstyd, chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć" - podkreślił. Jak dodał, trzeba poważnie traktować mieszkańców, którzy muszą mieć prawo wypowiedzenia się w ważnej dla nich sprawie. "Nie ma lepszego scenariusza, niż zorganizowanie referendum" - zasygnalizował

"Proszę się nie dać nabrać, że oni (PiS) teraz ten projekt będą konsultować, czy będą go wycofywać. Prawdziwa konsultacja, to zgoda na referendum" - zauważył.

wł/pap


bg Image