7.2.17_Kluzik_Niedziela_big.png

- Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie daje sobie rady ze swoim resortem. Polityka rządu PiS sprawia, że Polska kojarzy się obecnie bardziej z chorobami drobiu niż z ekologiczną żywnością - zwróciła uwagę na konferencji prasowej w Sejmie poseł Dorota Niedziela, wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska nawiązała z kolei do działań ministra, które przyczyniły się do obniżenia renomy stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowicach. Posłanki odniosły się do konferencji premier Beaty Szydło z ministrem Jurgielem, zorganizowanej w ramach "przeglądu resortów" rządu PiS.

Szefowa Gabinetu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela zauważyła, że "minister Jurgiel mówił nam o tym, jak to wspaniały pomysł na rolnictwo PiS przedstawia, a nie było nic o tym, co się dzieje w rolnictwie ani co z tego przeglądu wynika".

W tym kontekście wymieniła m. in. kwestię sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń czy z ptasią grypą, której "minister Jurgiel nie dał rady opanować".

Posłanka podała też przykład bałaganu związanego z wypłatami unijnych środków, będącego skutkiem błędów pracowników zatrudnionych w czasie tzw. „dobrej zmiany” w Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wskazała, że skutkowało to tym, że rolnicy musieli oddawać wypłacone im pieniądze.

„Szans na powodzenie nie mają też plany Krzysztofa Jurgiela w sprawie promowania polskiej żywności ekologicznej” - relacjonowała poseł Niedziela.

Przy podsumowaniu pracy ministra Jurgiela należy pamiętać o sytuacji w stadninie w Janowie Podlaskim i Michałowie. Rok temu, 19 lutego 2016 r. minister rolnictwa bez podawania przyczyn odwołał dwóch szefów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie. Joanna Kluzik-Rostkowska zwróciła uwagę, że były to „najbardziej renomowane stadniny, nie tylko w Polsce, ale również na świecie”. „Na czele stadniny w Janowie stanął działacz Solidarnej Polski, który powiedział, że konie widział z daleka, ale to będzie jego nowe hobby” - zauważyła wiceprzewodnicząca „Największa aukcja koni w Janowie Podlaskim „Pride of Poland” zakończyła się klęską. To kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej” - zaznaczyła.

Joanna Kluzik-Rostkowska podsumowując pracę Krzysztofa Jurgiela podkreśliła, że „to zlepek ogromnej niepewności, chaosu, podejrzliwości i zwalniania ludzi z doświadczeniem, jak w przypadku szefów obu stadnin”. „Minister rolnictwa, wymieniając dyrektorów na swoich ludzi, którzy nie mają kompetencji, ale którym ufa doprowadził dobrze prosperujące stadniny na skraj upadku, a markę - do kompromitacji” - dodała.

wł/pap


bg Image