26.1.17_Gadowski_Gawlik_Grabarczyk_big.png

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej krytycznie odnieśli się do działań Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwa Energii zaprezentowanych podczas konferencji prasowej premier Beaty Szydło z szefami obu resortów - Andrzejem Adamczykiem i Krzysztofem Tchórzewskim. Posłowie wskazali na „zaniechania w realizacji inwestycji drogowych i kolejowych, wydawaniu środków unijnych, zamykanie kopalń oraz brak decyzji o rozbudowie Terminala LNG w Świnoujściu”.

Cezary Grabarczyk, Wiceminister Rozwoju i Infrastruktury w „Gabinecie Cieni” powiedział, że program „Mieszkanie Plus” przygotowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to „jedna wielka ściema”. Poseł pytał podczas konferencji prasowej czy 10 tys. mieszkań, których budowę do 2018 roku zapowiedział minister Adamczyk, może rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Przypomniał jednocześnie, że w czasie rządów koalicji PO-PSL, czyli w latach 2008-2015 oddanych do użytku zostało prawie 1,2 mln mieszkań. Poseł zwrócił uwagę, że Minister Infrastruktury i Budownictwa „wstrzymał wielkie projekty budowlane”. "Minister mówił podczas konferencji, że w ubiegłym roku zostały wprawdzie podpisane umowy na kolejne odcinki, ale nie powiedział ile tych kilometrów zostało zakontraktowanych – zauważył. Dodał, że jeszcze gorzej jest w przypadku infrastruktury kolejowej. Wyjaśnił „w obecnej unijnej perspektywie budżetowej, mamy do wydania w tym obszarze 67 mld złotych środków z UE; tymczasem w zeszłym roku Polska wydała zaledwie 4 miliardy”.

Posłowie Zdzisław Gawlik i Krzysztof Gadowski przedstawiciele resortu energii w „Gabinecie Cieni” podkreślili z kolei, że do problemów rządu Beaty Szydło związanych z górnictwem. „Chaos wdarł się w proces restrukturyzacji górnictwa” – mówił Krzysztof Gadowski, dodając, że „okazało się, że wyciszanie kopalń to zamykanie i likwidowanie miejsc pracy”. Poseł wyraził zaniepokojenie, że „w 2017 roku kolejne kopalnie będą likwidowane” wskazując na informację, że „w budżecie na 2017 rok na likwidację kopalń przewidziane jest ponad 2 mld złotych”. „Pan minister i rząd PiS chwalą się, że przygotowali listę kopalń do zamknięcia, a UE ją zaakceptowała” – zauważył poseł Gadowski.

Z kolei Zdzisław Gawlik zasygnalizował, że wciąż brakuje decyzji w sprawie rozbudowy gazoportu w Świnoujściu o trzeci pojemnik – „istotny element bezpieczeństwa energetycznego”. Poseł mówił również o tym, że niezwykle rzuca się w oczy „nieudolność i chaos w nadzorze nad spółkami w sektorze energii”. „Proszę zobaczyć jak często zmienia się prezesów” – podkreślił.

wł/pap


bg Image