c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_styczen_2017_20.01.2017_Grabiec_Brejza_big.png

Konferencja prasowa po rozmowach premier Beaty Szydło z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i Mariuszem Kamińskim, Koordynatorem służb specjalnych nie przyniosły odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości – powiedzieli parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec i Krzysztof Brejza.

Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej, zwrócił uwagę, że Minister Zbigniew Ziobro przede wszystkim nie wyjaśnił zarzutów o defraudację środków publicznych w swojej partii. Zaznaczył, że "nie ulega wątpliwości, że osoba, która pełni funkcje prokuratora generalnego powinna być osobą poza wszelkim podejrzeniem". Poseł przypomniał, że Platforma Obywatelska złożyła wniosek w tej sprawie do prokuratury. Nadal jednak nie ma decyzji w sprawie rozpoczęcia śledztwa.

"Nie ma żadnego systemu zmian w służbach specjalnych; nie ma żadnej zapowiedzi reformy służb specjalnych" – podkreślił Krzysztof Brejza, szef Gabinetu Sprawiedliwości w „Gabinecie Cieni”. Dodał, że „jedyną koncepcją ministra Kamińskiego jest wyrzucanie ze służb "apolitycznych fachowców, a w ich miejsce przyszli +Pisiewicze+, sympatycy PiS, a nawet kandydaci z list PiS". 

„Od roku trwa zapowiedź powstania Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego - nawiązanie do lat 50. Nieprzypadkowe” – mówił poseł Brejza. Podkreślił, że „Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego nie powstało z powodu konfliktu z Antonim Macierewiczem, który nie zgadza się na utratę wpływów na Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego”. „Wyrzucono bezpartyjnych specjalistów ze służb specjalnych, zastąpili ich +PiSiewicze+” – zauważył polityk.

Krzysztof Brejza nawiązał również do działań Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wskazując, że „w wymiarze sprawiedliwości stworzono +PiSokraturę+ i realizuje się orwellowską zasadę, że są równi i równiejsi”. "Niemal każdego tygodnia ujawniane są dowody na to, w jaki sposób +pisokratura+ ogranicza swoją aktywność wobec osób związanych z PiS" – zasygnalizował poseł. Jako przykład polityk podał sprawie wypadku "spowodowanego przez asystenta premier Szydło".

Politycy zauważyli, że „ani premier, ani ministrowie nie poruszyli w swych wystąpieniach kwestii opublikowania wizerunków osób protestujących 16 grudnia ub.r. przed Sejmem”. 

Poseł Brejza poinformował, że Platforma Obywatelska złoży wniosek o zwołanie wspólnego posiedzenia sejmowych komisji sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych, podczas którego skonfrontowani mieliby zostać ministrowie Ziobro, Kamiński oraz minister Mariusz Błaszczak.

"W związku z tym, że nikt nie chce wziąć za to odpowiedzialności politycznej - ani minister Ziobro, ani minister Kamiński, a prokuratura przerzuca odpowiedzialność na policję, a policja na prokuraturę kierujemy wniosek o zwołanie wspólnego posiedzenia komisji sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych" - zapowiedział.

wł/pap


bg Image