c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_styczen_2017_17.01.2017_Grabiec_Witczak_big.png

„Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego w sprawie zmiany ordynacji wyborczej traktujemy jako kolejną próbę zawłaszczenia państwa” – powiedział Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej w Sejmie. „Nie jest tajemnicą, że PiS-owscy samorządowcy rzadko wygrywają wybory bezpośrednie, szczególnie w dużych miastach, stąd ten pomysł, żeby prawnie zakazać popularnym samorządowcom startowanie w wyborach samorządowych” – mówił poseł Mariusz Witczak.

Jan Grabiec wyjaśnił, że Prawo i Sprawiedliwość nie potrafi wygrać wyborów samorządowych, dlatego próbuje wszystkiego, aby zwiększyć swoje szanse - stąd pomysł zmiany ordynacji. Poseł wyraził zaniepokojenie, że „pomysły Jarosława Kaczyńskiego na zmiany w ordynacji samorządowej nie wynikają z analizy politologicznej czy prawnej dotychczasowych zasad przeprowadzania wyborów samorządowych”. „Nie są wynikiem namysłu nad tym, jak funkcjonuje system wyborczy, ale są pomysłem na to, jak PiS może wygrać wybory samorządowe" - dodał.

„Politycy PiS nie są lubiani i akceptowani przez społeczności lokalne, dlatego przegrywają wybory na poziomie gmin, powiatów i najczęściej również województw” – mówił Jan Grabiec. W związku z tym pomysł na zmiany ordynacji wyborczej rozumieć można jako pomysł na zwiększenie szans polityków PiS kosztem innych osób, które są wybierane dotychczas przez mieszkańców.

„Jest to absolutnie ingerowanie w decyzje suwerena, decyzje wspólnot lokalnych" – zauważył z kolei Mariusz Witczak. Poseł zwrócił uwagę, że Prawu i Sprawiedliwości zależy na "rozmontowaniu" Państwowej Komisji Wyborczej. "Doradcy Jarosława Kaczyńskiego, tzw. Ruch Kontroli Wyborów to jest absolutnie PiS-owska organizacja - w swoich postulatach do KPRM zaproponował rozmontowanie Państwowej Komisji Wyborczej. Padł Trybunał Konstytucyjny; mamy już złe doświadczenia z paraliżowaniem demokracji parlamentarnej. Przychodzi teraz czas na Państwową Komisję Wyborczą" – powiedział polityk.

wł/pap


bg Image