c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_styczen_2017_16.01.2017_Kierwinski_Grabiec_Halicki_big.png

W dniu dzisiejszym we wszystkich regionach w Polsce odbywają się konferencje prasowe Platformy Obywatelskiej na temat „Dekalogu Wolności”, czyli dziesięciu wartości, których władza nie może ograniczać.

Andrzej Halicki, inicjator „Dekalogu Wolności” powiedział podczas konferencji prasowej, że „ostatni rok był rokiem regresu w obszarze ochrony praw człowieka”. Z tego powodu Platforma Obywatelska chce w najbliższych tygodniach rozmawiać z Polakami o „wszystkich filarach demokratycznego państwa prawa”.

„Dekalog Wolności jest fundamentem naszej aktywności w najbliższych miesiącach” – mówił z kolei Marcin Kierwiński. Poseł zwrócił uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość chce zawłaszczać cały kraj - teraz przychodzi czas na samorządy, stąd pomysł Jarosława Kaczyńskiego na temat zmiany ordynacji wyborczej. "To jest przede wszystkim działanie, które ma uniemożliwić wyborcom korzystanie wszystkim ze swoich praw. To Polacy wiedzą najlepiej, kogo chcą widzieć jako swojego wójta, burmistrza, prezydenta miasta i żadne kruczki prawne nie powinny tego zmienić" - podkreślił Marcin Kierwiński. Poseł poinformował, że Platforma Obywatelska zgadza się na ustawianie wyborów samorządowych przez PiS. „Nie chcemy żeby wygrali PiSiewicze” – dodał.

Posłowie tłumaczyli, że „propozycja PiS dotycząca zmian w ordynacji wyborczej samorządów ma na celu zawłaszczenie kolejnego obszaru państwa, a ewentualne propozycje zmian powinny być konsultowane z samorządowcami”.

Marcin Kierwiński wyraził zaniepokojenie, że zmiany mają na celu pozbawić Polaków „swobody decydowania, kto jest dobrym gospodarzem, kogo chcą widzieć jako gospodarza swojej małej ojczyzny".  

Jan Grabiec, Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę, że „zmiana ordynacji wyborczej samorządu powinna być dokonywana jako projekt rządowy w pełnych konsultacjach”. Jak zauważył, „jeśli na kilka godzin przed posiedzeniem Sejmu Klub PiS wrzuci projekt do porządku posiedzenia, to będziemy mieli do czynienia z zamachem na samorząd”.

"Nie może być tak, że samorządowcy, którzy są świetnie oceniani przez swoich mieszkańców zostaną potraktowani tak jak przestępcy i że odbierze im się prawo kandydowania w wyborach. To jest absurd i na to się na pewno nie zgodzimy" – zapowiedział Jan Grabiec.

wł/pap


bg Image