11.1.17_Schetyna_big.png

Proponujemy przerwę w obradach Sejmu do 18 stycznia oraz przedstawimy projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu parlamentarnego i budżetowego - poinformował Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej w Sejmie.

"Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska zgłosiła wniosek na posiedzenie Prezydium Sejmu o przerwę do środy 18 stycznia do godziny 9., żebyśmy mieli czas na znalezienie tego pomysłu na rozmowę i znalezienie rozwiązania tego konfliktu" - powiedział.

"Dajemy dzisiaj możliwości marszałkowi Kuchcińskiemu, politykom PiS, żeby mieli pomysł na doprowadzenie do elementarnego porozumienia, do znalezienia płaszczyzny rozmowy tu w parlamencie" - podkreślił.

Grzegorz Schetyna poinformował, że na posiedzeniu Konwentu Seniorów Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann przedstawi projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu parlamentarnego i budżetowego. "To jest wyciągnięcie ręki ze strony Platformy" - zasygnalizował Grzegorz Schetyna.

Wyjaśnił, że projekty uchwały daje marszałkowi Kuchcińskiemu możliwość powrotu do głosowania budżetowego, do "zamknięcia tego głosowania, które zostało przerwane 16 grudnia ubiegłego roku". "Dla nas szacunek dla prawa, dla demokracji parlamentarnej, dla konstytucji jest najważniejsze, dla zasad dla których tutaj jesteśmy" - dodał.

Przewodniczący argumentował, że formuła zawarta w projekcie uchwały jest na tyle otwarta, że "marszałek Kuchciński ma możliwość powrotu do głosowania budżetowego bez wycofania się czy przyznania się do porażki i do błędu".

"Dajemy taką możliwość i taką przestrzeń, nie przesądzając, które posiedzenie będzie zajmować się tym głosowaniem" - zaznaczył.

W środę rano zebrał się zarząd Platformy Obywatelskiej, po którym rozpoczęło się na Sali Plenarnej Sejmu posiedzenie klubu.

ZOBACZ TREŚĆ PROJEKTU UCHWAŁY


bg Image