9.1.17_Janyska_Niedziela_big.png

"PiS ogranicza wolność gospodarczą oraz możliwość dysponowania własnością prywatną” – powiedziały podczas konferencji prasowej w Sejmie posłanki Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela i Maria Janyska.

Posłanka Maria Janyska z sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju zaprezentowała kolejną z zasad stworzonego przez posłów Platformy Obywatelskiej „Dekalogu wolności" – wolność gospodarczą. Jak podkreśliła zasady zawarte w „Dekalogu" muszą być bezwzględnie przestrzegane i sankcjonowane w demokracji.

„Nie może być tak, że gospodarka jest zakładnikiem osobistych ambicji i osobistych emocji innych osób" – podkreśliła posłanka Maria Janyska. Jak dodała gospodarka jest obecnie w Polsce zakładnikiem ambicji i emocji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz wicepremiera, ministra finansów i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Według posłanki wicepremier Morawiecki nie zwraca uwagi na to, co się dzieje od roku w gospodarce i jakie decyzje faktycznie podejmuje rząd. „A jest to systematyczne ograniczanie wolności i systematyczne ograniczenia dysponowania własnością prywatną" – zaznaczyła Maria Janyska.

Posłanka Dorota Niedziela z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi skrytykowała PiS za ustawę o ziemi, która według niej „chroni rolników i wszystkich obywateli przed możliwością zakupu ziemi”. „92 proc. obywateli ma trudności w nabyciu i w zbyciu ziemi rolnej” – przypomniała posłanka Dorota Niedziela.

Jak wyjaśniła posłanka Maria Janyska ustawa o ziemi oraz inne ustawy autorstwa PiS sprawiają, że nie ma swobody działalności gospodarczej w Polsce. „Gospodarka i jakiekolwiek manipulowanie i sterowanie ręczne to są skutki na lata, które przez lata będzie trzeba odwracać i za które zapłacą wszyscy” – mówiła.

Posłanka Maria Janyska zaznaczyła podczas konferencji, że polska gospodarka jest dzisiaj prowadzona według „chorej, osobistej wizji” Jarosława Kaczyńskiego. „Obiecujemy, że zmienimy każdą decyzję, która prowadziła do centralizacji gospodarczej i która ograniczała własność prywatną, przywrócimy każdy milimetr wolności gospodarczej” – zadeklarowała Janyska.

Posłanka Dorota Niedziela podkreśliła, że Platforma Obywatelska nadal będzie walczyć o to, żeby „Dekalog wolności” był zachowany we wszystkich punktach. „Wiemy, że podstawą dobrze funkcjonującego państwa jest jego gospodarka, więc wolność gospodarki i jej przewidywalność jest zasadniczym elementem prowadzącym do dobrobytu obywateli" – zaznaczyła posłanka.

wł/pap

 

 

 


bg Image