9.1.17_Neumann_big.png

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska, poseł Sławomir Neumann poinformował na konferencji prasowej, że zgodnie z regulaminem Sejmu zwrócił się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o imienny wykaz miejsc dla posłów Platformy Obywatelskiej w Sali Kolumnowej. Wyjaśnił, że pismo ma związek z docierającymi do niego informacjami, że właśnie tam może odbyć się zaplanowane na 11-13 stycznia posiedzenie Sejmu. Platforma Obywatelska oczekuje również od marszałka informacji o ewentualnym "trybie i sposobie" przeprowadzenia głosowań w Sali Kolumnowej.

"Wymaga to wyjaśnienia, wymaga to informacji jak Sejm ma pracować po tej kilkudziesięciodniowej przerwie, która nastąpiła w związku ze świętami, Sylwestrem, czy Świętem Trzech Króli" - mówił Sławomir Neumann. Przewodniczący wyraził nadzieję, że odpowiedź na złożone pismo nadejdzie w "w najbliższych godzinach".

Sławomir Neumann podkreślił, że rozpoczęty 16 grudnia w Sejmie kryzys polityczny jest najpoważniejszym, jaki zdarzył się do tej pory. "Strategia, którą Platforma przyjęła i ten protest, który prowadzimy, to jest protest dotyczący fundamentalnych zasad parlamentaryzmu, tworzenia prawa, przyzwoitości i takiego sprzeciwu wobec oszustwa, które PiS nam proponuje" - argumentował.

"Nie będziemy akceptowali - tu mówię dość wyraźnie i prosto - naprawiania, czy legitymizowania nielegalnie przyjętego w Sejmie budżetu. Nie może być tak, że dzisiaj Senat będzie brał udział w legalizacji nielegalnych obrad w Sali Kolumnowej i w legalizacji budżetu" - wskazał.

Przestrzegał, że dziś trudno sobie nawet wyobrazić skutki "przyjętego nielegalnie budżetu". "Więc my w takim czymś udziału brać nie będziemy na pewno. Nie życzymy sobie, żeby marszałek Karczewski zgłaszał poprawki, które Platforma zgłaszała w Sejmie, nie ma takiej możliwości" - zaznaczył.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image