c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_styczen_2017_5.01.2017_Schetyna_big.png

Nagrania z 16 grudnia z Sali Kolumnowej potwierdzają chaos, brak organizacji i obciąża Marszałka Sejmu - zaznaczył na konferencji prasowej w Sejmie Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. "Są tak naprawdę obciążające dla marszałka Marka Kuchcińskiego. Jak widzieliśmy, dopuścił czy zaakceptował obecność obcych osób na Sali Kolumnowej" - wskazał, nawiązując do zamieszczonych w czwartek na internetowej stronie Sejmu nagrań z kamery administrowanej przez Straż Marszałkowską. Przewodniczący zadał pytanie: "Kto się zwracał o zgodę na obecność tych osób, kto zgłaszał podanie, gdzie jest pisemna zgoda marszałka Kuchcińskiego?".  

Wcześniej upublicznienia nagrań ze wszystkich kamer znajdujących się na Sali Kolumnowej domagała się opozycja, pytali też o nie dziennikarze. PiS twierdził jednak, że "nie powinny być upubliczniane ze względu na bezpieczeństwo parlamentu".

Jak podkreślił Grzegorz Schetyna, "obraz taśm" potwierdza nielegalność zgromadzenia w Sali Kolumnowej. "I potwierdza, że było to spotkanie klubu PiS rozszerzone o kilku posłów klubu Kukiz'15" - powiedział przewodniczący.

Nagranie i posiedzenie w Sali Kolumnowej dają "najgorsze świadectwo możliwościom organizacyjnym marszałka Kuchcińskiego". "Obraz tego spotkania w Sali Kolumnowej jest najlepszym dowodem na to, że sobie po prostu z tą sytuacją, z tym wyzwaniem nie poradził" - powiedział.

Grzegorz Schetyna poinformował też o wsparciu, jakie udzieli Związkowi Nauczycielstwa Polskiego w organizacji referendum dot. reformy edukacji. Jak wyjaśnił, w partii został powołany sześcioosobowy zespół, który będzie m.in. koordynował akcję zbierania podpisów pod referendum w strukturach partii.

Zespół ma koordynować Urszula Augustyn, w jego skład weszli m.in. również Rafał Grupiński i Elżbieta Gapińska. "Po zarejestrowaniu komitetu rozpoczniemy akcję wspierającą ZNP. Liczymy na zebranie ponad 500 tysięcy podpisów, doprowadzenie do przeprowadzenie debaty na temat przyszłości polskiej szkoły, tutaj w parlamencie i skutecznego przeprowadzenia referendum" - powiedział Grzegorz Schetyna.

Dodał, że dobrze wróżą informacje, które, dochodzą z Pałacu Prezydenckiego mówiące o tym że prezydent Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji i waha się z podpisaniem ustawy ws. reformy edukacji.

"Trzymam kciuki za właściwą, sensowną, przyszłościową decyzję pokazującą nie tylko podmiotowość, ale odpowiedzialność za to, co tak ważne dla nas wszystkich, przyszłość polskiej szkoły" - mówił.

Przewodniczący odniósł się także do zasad dostępu dziennikarzy do Sejmu. W czwartek szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski poinformował, że od czwartku dziennikarze wchodzą do budynków parlamentu na starych zasadach; Nie jest to do końca prawda, gdyż dziennikarze rano mogli wejść do Sejmu na podstawie jednorazowych przepustek, ale potrzebne było także potwierdzenie wysłane przez redakcję. Media nie mają również dostępu do galerii sejmowej.

"PiS na pewno od kilkunastu dni, a może dłużej, nie ma żadnej strategii i to jest element taktyki, jesteście wpisani w tę polityczną grę" - zwrócił się do dziennikarzy Grzegorz Schetyna.

"Nie ma tak naprawdę handlu, czy nie ma dyskusji nt. obecności dziennikarzy w Sejmie, ona była, jest i będzie. I to jest oczywiste" - powiedział.

wł/pap


bg Image