c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_styczen_2017_3.01.2017_Halicki_Protas_big.png

„W państwie PiS nie ma miejsca na prawdziwą demokrację i na prawdziwą samorządność. Działania PiS wobec samorządów, są antydemokratyczne i antyobywatelskie” – powiedzieli posłowie Andrzej Halicki oraz Jacek Protas podczas konferencji prasowej prezentującej kolejny punkt tzw. „Dekalogu Wolności”, czyli samorząd terytorialny.

Jacek Protas, wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej mówił, że „samorząd terytorialny, to prawdziwa esencja demokracji, podstawa społeczeństwa obywatelskiego”. Poseł przypomniał, że „przez ponad ćwierć wieku byliśmy dumni z osiągnięć naszych władz lokalnych i regionalnych”, a także „byliśmy podziwiani w Europie i na świecie”.

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki zauważył, że w ostatnim roku we wszystkich obszarach demokratycznego państwa nastąpiły ograniczenia. Jedno z nich dotyczy właśnie samorządu. „Działania podejmowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości są antysamorządowe, antyobywatelskie i  antydemokratyczne” - dodał.

„Od ponad 12 miesięcy trwa pełzający zamach na samorząd terytorialny w Polsce, na jego kompetencje i prawa” – podkreślił Jacek Protas. Poseł zasygnalizował, że koszty złych decyzji, takich jak reforma sześciolatków czy likwidacja gimnazjów poniosą samorządy.

Poseł zauważył, że rząd PiS odbiera kompetencje samorządom, "obsadza Pisiewiczami stanowiska, a także poprzez CBA dokonuje bezpardonowego ataku na samorządowców i samorządy. „CBA we wszystkich urzędach marszałkowskich paraliżuje od wielu miesięcy pracę tych instytucji” – dodał.

wł/pap


bg Image