30.12.16_Kluzik_Myrcha_big.png

"Wolność sumienia to ta wolność, która nam pozwala, jako ludziom, podejmować decyzję we własnym imieniu. Jarosław Kaczyński już od wielu lat dowodzi, że on tej wolności nie rozumie" - wskazał na konferencji prasowej w Sejmie poseł Arkadiusz Myrcha, nawiązując do kolejnego postulatu zawartego w przygotowanym przez Platformę Obywatelską Dekalogu Wolności.

Poseł zaznaczył, że wolność sumienia, to wolność do decydowania o samym sobie. "To jest wolność w myśleniu, wolność od rozkazów, od decyzji i wskazywania palcem przez rządzących" - wyliczał.

Zwrócił uwagę, że przykładem w tym temacie jest np. ustawa inwigilacyjna, dzięki której PiS zdobyło pełnię wiedzy na temat obywateli swojego kraju, a następnie "chce pokazywać, w jaki sposób ci obywatele powinni myśleć i postępować".

"To on (J.Kaczyński) chce jednoosobowo decydować o tym, co jest przestępstwem w naszym kraju, a co jest działaniem dozwolonym. To jest całkowite zaprzeczenie wolności sumienia, czyli wolności decydowania o tym, co jest dla nas samych najlepsze" - dodał poseł.

Poseł Joanna Kluzik-Rostkowska wskazała, że jedną z pierwszych decyzji rządu PiS było wstrzymanie finansowania dla procedury in vitro. "To dobry przykład na to czy mamy wolność sumienia, czy też jej nie mamy" - zaznaczyła posłanka. Dodała, że minister zdrowia postanowił nie finansować dalej z budżetu procedur in vitro, ale też zastanawia się nad tym, aby zablokować tę procedurę na poziomie samorządowym.

Przypomniała, że PiS łamał wolność sumienia też poprzez próbę radykalizacji ustawy antyaborcyjnej, czy zmiany w edukacji, jeśli chodzi o przedmiot przygotowanie do życia w rodzinie.

"Pod dużym znakiem zapytania stoi to, co będzie miało się znaleźć w podstawie programowej jeżeli chodzi o przedmiot 'wychowania do życia w rodzinie'. My na tę podstawę czekamy, natomiast pani ekspert, którą minister Zalewska poprosiła o współpracę, ma tak radykalne i ekscentryczne poglądy na temat seksualności, że mam poczucie, że mamy się czego obawiać" - przestrzegła Joanna Kluzik-Rostkowska.

wł/pap


bg Image