29.12.16_Pomaska_Tomczyk_big.png

Platforma Obywatelska złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. głosowań 16 grudnia w Sali Kolumnowej. Chodzi – jak poinformował na konferencji prasowej poseł Cezary Tomczyk - o niedopełnienie obowiązków przez sekretarzy posiedzenia, którzy tego dnia liczyli głosy.

Zawiadomienie ma związek z wtorkowym materiałem „Faktów” TVN. Podano w nim, że z analizy dostępnych zapisów przebiegu głosowań z 16 grudnia wynika, że w jednym z głosowań do kworum mogło zabraknąć 9 głosów. W materiale pokazano m.in. fragmenty nagrań z kamery, która 16 grudnia wieczorem transmitowała obraz z Sali Kolumnowej do internetu oraz nagrań, które sporządzili telefonami komórkowymi posłowie opozycji, m.in. Michał Stasiński z Nowoczesnej.

Cezary Tomczyk podkreślił, że nagranie sporządzone przez Stasińskiego „przynosi zupełnie nowe fakty”. „Według tych faktów na sali mogło nie być kworum, może być tak, że nie ma w Polsce ustawy budżetowej, że wszystkie głosowania, które były forsowane na Sali Kolumnowej wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, były przeprowadzone wbrew prawu” - zwrócił uwagę Cezary Tomczyk.

„Składamy dziś zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwego popełnienia przestępstwa przez sekretarzy Sejmu w sprawie liczenia głosów. Nie może być tak, że sekretarze Sejmu nie dopełniaj ą swoich obowiązków, nie może być tak, że wymuszają na marszałku Sejmu poświadczenie nieprawdy” - powiedział poseł.

Zaznaczył, że ustawa budżetowa to „najpoważniejsza ustawa w ciągu całego roku”. „Nie może być tak, że w tej sprawie są wątpliwości” - wskazał.

Cezary Tomczyk wyjaśnił, że czwartkowe doniesienie to konsekwencja zawiadomienia, które Platforma Obywatelska złożyła w prokuraturze 19 grudnia, które wskazuje na przekroczenie uprawnień przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Agnieszka Pomaska przypomniała, że media nie miały prawa wstępu na Salę Kolumnową, a dziennikarzom i posłom wciąż nie udostępniono pełnego zapisu z kamer przemysłowych rejestrujących obraz na tej sali. „Na Sali Kolumnowej jest wiele kamer. Domagamy się tego, żebyśmy wszyscy mogli zobaczyć jak to głosowanie tak naprawdę wyglądało” - powiedziała posłanka.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image