27.12.16_Halicki_Siemoniak_big.png

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Andrzej Halicki przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że Platforma Obywatelska w sobotę przedstawiła w dziesięciu punktach wartości, których nie może ograniczać władza, tzw. "Dekalog Wolności". W dekalogu są wolności: słowa, mediów i internetu, zgromadzeń, sumienia, organizacji obywatelskich, samorządów, kultury, nauki, gospodarcze i parlamentu. "Wszystkie 10 wolności gwarantuje i będziemy to przypominać, niezawisłość sądów i Trybunału Konstytucyjnego" - dodał poseł.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak wyjaśnił, że "Dekalog Wolności" pokazuje, jak czarnym rokiem dla polskiej wolności był rok 2016. Zapowiedział, że politycy Platformy Obywatelskiej każdego dnia będą informować Polaków, jakie wolności zostały naruszone lub zagrożone przez PiS w ciągu mijającego roku. "To jest sprawa absolutnie fundamentalna" - wskazał.

"Wypowiedź prezesa Kaczyńskiego tworzy zupełnie nową sytuację, zaostrza emocje i rzuca w obieg publiczny nieprawdziwe informacje" - zwrócił uwagę Tomasz Siemoniak, odnosząc się do wywiadu prezesa PiS dla jednego z tygodników.

Jarosław Kaczyński, pytany jak ocenia, to co się działo w Sejmie i wokół niego 16 grudnia, odpowiedział: "Trzeba to nazwać wprost: to była próba puczu". "Sygnały o takiej możliwej próbie przejęcia władzy docierały już do nas wcześniej" - dodał prezes PiS.

Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że słowa Kaczyńskiego są "kompletnie absurdalne". Polityk zapewnił, że kierownictwo Platformy Obywatelskiej traktuje słowa prezesa PiS bardzo poważnie. "To nie jest powód do śmiechu, do żartów. Sytuacja jest poważna i jeżeli człowiek, który dzierży największą władzę w Polsce, mówi takie rzeczy, to psuje to Nowy Rok i każe z trwogą patrzeć na nadchodzący rok 2017" - poowiedział.

wł/pap


bg Image