c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_27.12.16_Halicki_Tyszkiewicz_big.png

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska i członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych poseł Andrzej Halicki, podkreślił na konferencji prasowej, że działania resortu spraw zagranicznych w sprawie stacji Biełsat, które spowodują zamknięcie stacji, są "sprzeczne z polską racją stanu i polskim interesem narodowym".

Dyrektor stacji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy, wyjaśniła, że MSZ planuje zmniejszenie budżetu Biełsatu o ponad dwie trzecie - z 17 mln zł do 5 mln zł. "Takie cięcie w przypadku budżetu właściwie każdej instytucji oznacza jej śmierć" - powiedziała Romaszewska-Guzy PAP. Dodała, że w związku z problemami finansowymi, cięcia w budżecie stacji planuje także Telewizja Polska, w której skład wchodzi Biełsat.

Szef MSZ Witold Waszczykowski z PiS tłumaczył w rozmowie z tygodnikiem "Wprost", że "strona białoruska jest otwarta na transmisję TVP Polonia, która mogłaby wchłonąć redakcje zagraniczne, w tym również TV Biełsat".

Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, poseł Robert Tyszkiewicz zwrócił uwagę, że likwidacja przez MSZ pomocy dla środowisk obywatelskich i demokratycznych na Białorusi, to "wydarzenie bez precedensu w historii polskiej polityki międzynarodowej". "Przez 25 lat wsparcie dla środowisk obywatelskich i demokratycznych było filarem i fundamentem naszej polityki nie tylko wobec Białorusi, ale w ogóle polityki wschodniej" - podkreślił. Jak wskazał, MSZ obecnie rezygnuje z tej "świętej zasady".

"Symbolem złej zmiany staje się likwidacja telewizji Biełsat, władza, która nie szanuje demokracji we własnym kraju, odwraca się do wpierania demokracji w polityce międzynarodowej. Likwidacja Biełsatu w zamian za ułożenie się z (Alaksandrem) Łukaszenką i Białorusią (...) jest absolutnie nie do przyjęcia, jest skandaliczna, to jest odbierane jako zdrada przez środowiska demokratyczne na Białorusi" - powiedział Robert Tyszkiewicz.

Przstrzegł, że szef MSZ - ponad głowami środowisk demokratycznych na Białorusi - "zawiera deal z Łukaszenką". "Odwracamy się od Europy, zwracamy się ku Łukaszence, to jest symboliczny moment w polskiej polityce międzynarodowej" - zaznaczył.

Poseł zaapelował też o przyłączenie się do akcji "Ocalić Biełsat", którą zainicjowali białoruscy intelektualiści i przedstawiciele opozycji demokratycznej. Apel w obronie Biełsatu - skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło - podpisali m.in.: laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, b. szef parlamentu Stanisław Szuszkiewicz, b. kandydat na prezydenta Białorusi Uładzimir Niaklajeu, szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz znany obrońca praw człowieka Aleś Bialacki.

"Wesprzyjmy tę akcję, wesprzyjmy Białorusinów walczących o swoją niezależną telewizję" - apelował Robert Tyszkiewicz.

wł/pap


bg Image