22.12.16_Grabarczyk_Witczak_big.png

"Zachowanie prokuratora generalnego jest absolutnie niedopuszczalne - to jest kolejny atak PiS na wszystkie organy i instytucje, które zachowują niezależność" - powiedział poseł Mariusz Witczak na konferencji prasowej w Sejmie, odnosząc się do wypowiedzi ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o ewentualnych konsekwencjach dla sędziów za nierespektowanie wyroków TK w obecnym kształcie.

"PiS zamachnął się na demokrację parlamentarną i teraz oczywiście swoje ostrze ataku wymierza w niezawisłe sądy i niezawisłych sędziów" - zwrócił uwagę poseł Mariusz Witczak. Dodał, że sytuacja ta jest "niezwykle groźna dla naszego państwa i naszych obywateli".

Poseł wskazał, że czwartkowe słowa Ziobry, to również forma zastraszenia ośmiu sędziów TK wybranych w poprzednich kadencjach parlamentarnych. "Nie mamy wątpliwości, że groźby wysyłane pod adresem niezawisłych sędziów sądów powszechnych, oczywiście też są aluzją, czy groźbą, która jest kierowana wobec tych niezależnych sędziów, którzy jeszcze pozostali z demokratycznych wyborów w TK" - powiedział Witczak.

Polityk mówił też, że u ministra sprawiedliwości "występuje schizofrenia, rozdwojenie jaźni". "Kiedy były wydawane jakiś czas wyroki Trybunału i sądy chciały te wyroki respektować, to mówił, że to oczywiście jest skandal, bo to nie są wyroki, a teraz zapowiada dyscyplinarne postępowania wobec tych, którzy nie chcą respektować niekonstytucyjnego Trybunału i wyroków, które siłą rzeczy nie będą miały charakteru zgodnego z polską konstytucją" - zaznaczył.

Mariusz Witczak przypomniał również, że prezydent Andrzej Duda "przykłada rękę do niekonstytucyjnej konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego". "Powierzył też pieczę nad TK osobom, jak wiadomo, o dwuznacznej reputacji. Dość tylko wspomnieć, że jedna z nich zaliczyła agenturalną działalność w swojej przeszłości i delikatnie mówiąc, nie za bardzo chciała się tą informacją podzielić z opinią publiczną. Inna z osób żyła długi czas z handlu szpitalnymi długami, a z kolei pani prezes TK była niestety źle oceniana przez środowisko sędziowskie, kiedy pracowała jako sędzia w sądach powszechnych" - przypomniał.

Przestrzegł, że obecna sytuacja w TK może skutkować tym, że instytucja ta będzie funkcjonować jak w czasach PRL, kiedy w zasadzie Trybunał nie orzekał i tylko sprawował funkcjonalną, dyspozycyjną działalność wobec tych, którzy sprawowali władzę.

Były minister sprawiedliwości, poseł Cezary Grabarczyk zasygnalizował, że PiS "wprowadza chaos w systemie prawnym Rzeczypospolitej". "PiS opanował Trybunał Konstytucyjny, ale sędziowie są niezawiśli, a sądy niezależne. I tych wartości będziemy bronić" - zapowiedział Cezary Grabarczyk. Przypomniał, że zgodnie z art. 8 konstytucji, jej przepisy stosuje się bezpośrednio, a sędziowie w Polsce są niezawiśli. "Będą mogli sami interpretować, czy wyroki takiego Trybunału Konstytucyjnego są zgodne z konstytucją" - powiedział.

wł/pap


bg Image