Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/njSRIJya4kH9i2r.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/njSRIJya4kH9i2r.png'
njSRIJya4kH9i2r.png
Politycy Platformy Obywatelskiej zaapelowali o świętowanie 2 maja Dnia Flagi, przekonując, że pokojowy, radosny udział w majowych świętach, to "miara naszego współczesnego patriotyzmu". "Cieszmy się, że możemy pokojowo, z optymizmem, świętować Dzień Flagi. Pokazujmy barwy narodowe nie tylko podczas imprez sportowych" - apelowała Wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego platforma Obywatelska Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Zapraszamy, aby te piękne święta majowe spędzać w sposób radosny, na piknikach, rajdach. W moim regionie odbędzie się na przykład biało-czerwony rajd rowerowy" - powiedziała Przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz. Podkreślała, że udział w majowych świętach może być "miarą naszego współczesnego patriotyzmu".

Przewodnicząca Regionu Mazowieckiego Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki przypomniał, że 2 maja to również dzień, kiedy w szczególny sposób należy pamiętać o Polonii i Polakach mieszkających poza granicami kraju. "Wszędzie tam biało-czerwona przypomina o naszej tożsamości, korzeniach. Wywieszając flagę bądźmy wszyscy razem" - apelował.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto wprowadzone w 2004 r., obchodzone między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi RP został wprowadzony nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i Ukrainie.

wł/pap

 


bg Image