22.12.16_Halicki_Kierwinski_Myrcha_big.png

"Oferujemy bezpłatną pomoc, także tym, którzy w Warszawie mogą napotkać szykany z tytułu udziału w demonstracji, która miała miejsce po skandalicznym naruszeniu prawa przez marszałka Kuchcińskiego" - mówił Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki na briefingu prasowym w Sejmie, zapowiadając stworzenie sieci regionalnych Biur Interwencji Obywatelskich.

Biura mają udzielać pomocy bezpłatnej prawnej obywatelom, którzy - jak wskazali posłowie, nawiązując do środowego wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - "odczuwają szykany i naciski ze strony władzy".

Poseł Arkadiusz Myrcha z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaznaczył, że w Biurach Interwencji Obywatelskich będzie można uzyskać bezpłatną pomoc prawną. "W tym celu jesteśmy w kontakcie z wieloma środowiskami prawniczymi. Jesteśmy bardzo mocno zbudowani pozytywnym odzewem, jaki do nas dociera. Mamy bardzo dużą liczbę zgłoszeń chęci udzielenia wsparcia nie tylko dla osób protestujących, ale dla tych wszystkich, którzy odczuwają szykany i naciski ze strony władzy" - powiedział Arkadiusz Myrcha.

Poseł poinformował, że Platforma Obywatelska przygotowuje ogólnokrajową strukturę biur, "która w planie minimum zakłada funkcjonowanie Biur Interwencji Obywatelskich przy biurach regionalnych PO, czyli w miastach wojewódzkich. "Oczywiście z czasem, z narastającą liczbą interwencji, postaramy się, żeby tych biur było więcej" - dodał. Jak podkreślił, biura będą zapewniały anonimowość osób zgłaszających się do nich, "tak, aby nikt nie czuł dyskomfortu w opowiadaniu o swoich sprawach".

Poseł Marcin Kierwiński mówił, że piątkowa interwencja policji w związku z demonstracją przed Sejmem "w wielu miejscach wzbudzała wątpliwości" Platformy Obywatelskiej. "Mamy wrażenie, że w przypadku kilku osób doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy. Te osoby zachęcamy do kontaktowania się z Biurem Interwencji Obywatelskich - Al. Jerozolimskie 30 - bądź mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.." - powiedział. Podkreślił, że biura mają służyć obywatelom, "którzy bronią się przeciwko opresyjnej władzy".

wł/pap


bg Image