22.12.16_Schetyna_big2.png

Zarząd Platformy Obywatelskiej jednogłośnie podjął decyzję o pozostaniu jej posłów na sali plenarnej Sejmu do 11 stycznia 2017 r. - poinformował przewodniczący Grzegorz Schetyna. Dodał, że Platforma Obywatelska wciąż oczekuje na "wznowienie" piątkowych obrad Sejmu na sali plenarnej.

"Zarząd podjął decyzję, i to była decyzja jednogłośna, o pozostaniu w budynku parlamentu, w budynku Sejmu, na sali plenarnej przynajmniej do 11 stycznia 2017 r." - powiedział na briefingu prasowym przed Sejmem. Wyjaśnił, że konferencja odbywa się przed Sejmem, ponieważ dziennikarze nieposiadający stałych akredytacji nie mogli w czwartek wejść na teren Parlamentu. "Od tego wszystko się zaczęło tak naprawdę - od protestu o udział, o możliwość nieskrępowanej relacji z obrad parlamentu przez media" - zauważył.

"Jesteśmy i zostajemy tutaj na święta, po świętach, na Nowy Rok i przez święto Trzech Króli, po to, żeby pokazać, że nie ma zgody. PO nie pozwoli na to, żeby łamano demokrację, żeby łamano polską praworządność, żeby robił to rząd PiS. Nie będzie na to zgody, będziemy dawać świadectwo codziennie własną aktywnością, obecnością tutaj. A po 11 stycznia podejmiemy następne kroki, następne aktywności" - zaznaczył. Jak dodał, posłowie nadal czekają na "zakończenie przerwy i rozpoczęcie obrad Sejmu na sali plenarnej".

Przewodniczący zaznaczył, że posłowie zostają w budynku Sejmu "przynajmniej do 11 stycznia", ponieważ nie wiedzą, czy posiedzenie zaplanowane na 11 stycznia się odbędzie i czy marszałek Sejmu Marek Kuchciński "wznowi" piątkowe obrady.

"Marszałek Kuchciński najpierw zniknął, potem miał konferencję razem z koleżanką i kolegami partyjnymi, a teraz odpowiada na twitterze, że wszystko jest w porządku. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć: nie jest w porządku, w porządku będzie wtedy, kiedy to spotkanie w Sali Kolumnowej zostanie uznane za nielegalne, niebyłe, tzw. non est" - mówił Grzegorz Schetyna.

Podkreślił, że Platforma Obywatelska chce, aby wznowione posiedzenie zostało kontynuowane od momentu zgłoszenia przez posła Szczerbę poprawki do projektu ustawy budżetowej.

"Każdy dzień, każda godzina przynosi nowe informacje, także odnośnie tego, co wydarzyło się w Sali Kolumnowej, tego zgromadzenia klubu parlamentarnego PiS, który przekształcił się później w posiedzenie Sejmu. Dzisiaj dowiadujemy się, że mieli liczyć głosy posłowie, którzy nie uczestniczyli w tym posiedzeniu" - zwrócił uwagę przewodniczący. "Takich rzeczy będzie więcej" - przestrzegł.

Zaznaczył, że posłowie Platformy Obywatelskiej zostają w Sejmie nie tylko ze względu na to, że uznają obrady na Sali Kolumnowej za nielegalne. "Wiele rzeczy się wydarzyło, widzimy ciągle bitwę i zamykanie niezależności, kneblowanie Trybunału Konstytucyjnego, widzimy straszenie środowiska sędziowskiego" - argumentował.

Podziękował także przedstawicielom mediów oraz wszystkim, którzy od piątku protestowali przed Sejmem. "Widzieliśmy te dramatyczne sceny, bardzo chcemy warszawiakom, którzy byli tutaj z nami wtedy bardzo serdecznie podziękować, ale także tym, którzy dzisiaj są, przez te ostatnie dni są także tutaj pod polskim parlamentem. Życzymy im dobrych świąt, w gronie rodzinnym" - dodał polityk.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że posłowie mają w Sejmie "bardzo ważną rzecz do zrobienia" i "muszą dać świadectwo prawdziwe i elementarnej ludzkiej przyzwoitości". Poinformował również, że osobiście będzie na sali obrad w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, w niedzielę, i wówczas spotka się także z dziennikarzami.

wł/pap


bg Image