c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_19.12.2016_Pomaska_Nitras_Tomczyk_big.png

Platforma Obywatelska złoży zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z art. 231 Kodeksu Karnego, czyli nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Posłowie Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska Sławomir Nitras, i Cezary Tomczyk poinformowali podczas konferencji prasowej przed gmachem Sejmu, że zawiadomienie zostało złożone w związku z przekroczeniem uprawnień przez marszałka oraz przeniesieniem piątkowych głosowań budżetowych do Sali Kolumnowej.

Cezary Tomczyk tłumaczył, że Marek Kuchciński wykroczył poza swoje kompetencje używając Straży Marszałkowskiej przeciwko posłom. „Straż Marszałkowska, na rozkaz marszałka Sejmu stanęła na drodze na salę posiedzeń, dlatego to posiedzenie choćby z tego powodu jest nieważne” - dodał. Wskazał, też na niedopełnienie obowiązków przez Marszałka z powodu niezapewnienia funkcjonowania Sejmu w sposób godny i  w zgodzie z regulaminem Sejmu oraz Konstytucją.

„Żądamy natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu i zrzeczenia się przez niego immunitetu” – zaapelował podczas konferencji prasowej poseł Tomczyk. Polityk zapowiedział, że jeśli prokuratura, którą kieruje Zbigniew Ziobro, nie zajmie się tą sprawą, Platforma Obywatelska przypomni o złożonym wniosku. „Obiecujemy, że za to, co robi Marek Kuchciński i Jarosław Kaczyński z polską demokracją, poniosą odpowiedzialność" - zapowiedział.

Agnieszka Pomaska przypomniała, że legitymacja poselska uprawnia parlamentarzystów do wejścia do każdego urzędu w kraju. Posłanka wyjaśniła, że w piątek posłom opozycji odmówiono wstępu do sali, która miała być salą posiedzeń Sejmu. „Mimo pokazania legitymacji poselskiej odmówiono nam prawa do pełnego udziału w obradach Sejmu” – dodała.

„Od 27 lat nie mieliśmy do czynienia z sytuacją, żeby ktoś zerwał obrady i stworzył alternatywny Sejm” – mówił Sławomir Nitras. Zasygnalizował, że nie wiadomo gdzie jest M.Kuchciński, ponieważ od dwóch dni nie zabrał głosu, i nie wiadomo jaki ma pomysł na rozwiązanie kryzysu do którego doprowadził. „Oczekujemy od Jarosława Kaczyńskiego i od posłów PiS powrotu na salę obrad, przyjęcia budżetu w normalnych warunkach. Tylko na tej sali możemy przekonać się w sposób realny czy Jarosław Kaczyński i rząd posiada większość parlamentarną” – powiedział poseł Nitras.

Zobacz treść zawiadomienia

wł/pap


bg Image