16.12.16_Schetyna_big.png

"Jesteśmy przedstawicielami partii opozycyjnych, mniejszości parlamentarnej, ale właśnie parlament to miejsce debaty, rozmowy i o to walczyliśmy i dlatego jesteśmy dumni z wolnej Polski, z naszych dokonań, żeby można było z tego dzisiaj korzystać. Dzisiaj zachowanie marszałka Kuchcińskiego to zachowania osoby, która chce wprowadzić pełzającą dyktaturę, która chce łamać prawo i szuka na to przyzwolenia. Tego przyzwolenia nie będzie ze strony partii opozycyjnych" - podkreślił na konferencji prasowej Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Posłowie z opozycji zablokowali mównicę sejmową m.in. z powodu bezpodstawnego wykluczenia z głosowań nad przyszłoroczną ustawą budżetową posła Michała Szczerby oraz radykalnego ograniczenia mediom dostępu do informacji w Sejmie.

W związku z sytuacją podczas obrad na wspólnej konferencji wystąpili: Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru, Władysław Kosiniak-Kamysz, Agnieszka Ścigaj oraz poseł Michał Szczerba. 

Grzegorz Schetyna  powiedział, że liderzy opozycji są ze Szczerbą, żeby zademonstrować solidarność z nim wyrazić i sprzeciw wobec zachowania marszałka Kuchcińskiego - "kneblowaniu debaty, dyskusji i niemożliwości zdawania pytań". "Jesteśmy w wolnej Polsce, w wolnym parlamencie i nie możemy na to pozwolić" - powiedział przewodniczący.

Poinformował, że liderzy opozycji żądają przywrócenia do obrad Szczerby. "I żądamy, żeby wrócić do stanu z wczoraj, czyli do przywrócenia możliwości normalnego funkcjonowania dziennikarzy parlamentarnych, którzy relacjonują prace parlamentu. To jest dzisiaj nasze żądanie i oczekiwanie od marszałka Kuchcińskiego" - oświadczył.

Michał Szczerba na konferencji pokazał swoją kartę do głosowania. "Pan marszałek tę kartę unieważnił, nie mogę brać udziału w głosowaniach, nie mogę wypełniać swoich obowiązków" - powiedział poseł. "Złożyłem wniosek do marszałka Kuchcińskiego o przywrócenie mnie, abym mógł brać udział w głosowaniach, abyśmy mogli wspólnie dyskutować o budżecie państwa na rok przyszły" - powiedział Michał Szczerba.

wł/pap


bg Image