15.12.16_Gajewska_Krol_Marchewka_big.png

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej wyrazili sprzeciw wobec planowanym zmianom w organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie przygotowanym przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. „Uniemożliwienie dziennikarzom dostępu do parlamentarzystów oznacza ograniczenie prawa obywateli w dostępie do informacji". "Plany marszałka Sejmu w kwestii ograniczeń, to przejaw strachu przed obywatelami” – mówili podczas konferencji prasowej posłowie - Wojciech Król, Kinga Gajewska-Płochocka i Arkadiusz Marchewka.

Kinga Gajewska-Płochocka podkreśliła, że Platforma Obywatelska opowiada się przeciwko zaostrzeniu zasad prac dziennikarzy w Sejmie. „W czasach rozwoju najnowszych technologii politycy Prawa i Sprawiedliwości powinni wiedzieć, że nic nie da się ukryć za murami Sejmu. Każdy z posłów ma smartfona i może w każdej chwili nagrywać wypowiedzi i zachowania innych parlamentarzystów – zaznaczyła posłanka.

„Ograniczanie praw dziennikarzy pokazuje, że PiS boi się obywateli - tak samo jak przy ograniczaniu prawa do zgromadzeń” – zauważył Wojciech Król. Poseł tłumaczył, że „parlament musi być otwarty na obywateli, a ograniczanie praw dziennikarzom to ograniczanie prawa obywateli do informacji”. Przypomniał, że posłów wybrali obywatele, którzy mają prawo do tego, by oceniać pracę swoich przedstawicieli.

Arkadiusz Marchewka wskazał z kolei na jawność i transparentność, jako na cechy, które powinny być nieodłączne w pracy parlamentu. „Nie zgadzamy się na cenzurę. Będziemy prezentować to, co dzieje się na obradach Sejmu, bo Polacy mają prawo to wiedzieć” – zapowiedział na zakończenie konferencji prasowej.

wł/pap


bg Image