14.12.16_Okla_big.png

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska nie przeprowadziła konsultacji regionalnych ws. reformy edukacji, choć otrzymywała zaproszenie na spotkania m.in. od mieszkańców województwa świętokrzyskiego - podkreśliła na konferencji prasowej w Sejmie przewodnicząca świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

"Pani minister Anna Zalewska chwaliła się niejednokrotnie tym, że prowadzi konsultacje (ws. reformy edukacji). Niestety my nigdy nie odczuliśmy, że takie konsultacje były prowadzone choćby w naszym regionie" - relacjonowała posłanka. Jak zaznaczyła, nie raz Anna Zalewska otrzymywała zaproszenie na spotkanie m.in. z młodzieżą w województwie świętokrzyskim. "Niestety podczas debaty było tylko i wyłącznie puste krzesło, bo pani minister nawet nie przysłała swojego przedstawiciela z ministerstwa edukacji narodowej" - dodała.

Marzena Okła-Drewnowicz pytała również szefową MEN, czy samorządy, które są bardziej zadłużone dostaną "ekstra pieniądze" w związku z projektowaną reformą. "Czy tylko nasze miasto Skarżysko-Kamienna takie pieniądze dostanie czy też inne samorządy w Polsce takie pieniądze dostaną?" - pytała. "Jaki poziom zadłużenia danego samorządu będzie kwalifikował do otrzymania ekstra pieniędzy i jak wysokie to będą ekstra pieniądze?" - dodała.

W konferencji udział wzięli również absolwenci gimnazjum ze Skarżyska-Kamiennej, którzy byli gośćmi sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i po posiedzeniu komisji rozmawiali z minister Zalewską.

Podziękowali oni minister za rozmowę, jednak podkreślili, że nie są z niej zadowoleni. Argumentowali, że szefowa MEN odpowiadała ogólnikowo, mało konkretnie i nie odpowiedziała na ich pytania. Jak dodali gimnazja powinny zostać, ponieważ są szkołami, które dobrze się sprawdziły.

W środę sejmowe komisje edukacji oraz samorządu terytorialnego negatywnie zaopiniowały wnioski PO, Nowoczesnej i PSL zgłoszone podczas II czytania o odrzucenie projektów ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe wprowadzających reformę edukacji. Pozytywnie zostały za to zaopiniowane wszystkie poprawki zgłoszone przez PiS. Zgodnie z projektem ustawy Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane.

wł/pap


bg Image