c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_9.12.2016_Szumilas_Gapiska_big.png

„Reforma edukacji to chaos, niszczenie polskiej oświaty i proponowanie szkoły rodem z PRL-u" - powiedziała poseł Krystyna Szumilas, wiceprzewodnicząca Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, podczas briefingu prasowego po zakończeniu dwudniowych prac połączonych komisji edukacji i samorządu.

Poseł Elżbieta Gapińska podkreśliła, że „reforma edukacji minister Zalewskiej to najgorzej przygotowany w historii polskiej oświaty projekt”. „Panuje kompletny chaos. Nie ma przepisów szczegółowych, odsyła się nas do rozporządzeń, o których nie wiemy nic, nie wiemy dokładnie jak one będą wyglądały" - dodała.

Parlamentarzystki przypomniały, że Platforma Obywatelska jako opozycja złożyła "bardzo dużo poprawek, z których żadna nie została przyjęta”. "Proponowaliśmy odrzucenie projektu ustawy, przesunięcie terminu wprowadzenia tej ustawy, jeżeli już PiS chce ją wprowadzić, ale niestety pani minister nie wyraziła zgody, a posłowie PiS zagłosowali tak, jak pani minister im kazała" – tłumaczyła Krystyna Szumilas. Poseł zauważyła, że „minister Zalewska jest głucha na uwagi posłów, tak jak jest głucha na uwagi rodziców, nauczycieli i przedstawicieli samorządów".

"Posłowie PiS rozmontowali system, który funkcjonował od lat i dał dzieciom szanse na to, aby ich wiedza i umiejętności dorównywały rówieśnikom z krajów UE, system, który był dla nich nadzieją na lepszą przyszłość" – mówiła poseł Szumilas. Elżbieta Gapińska wyraziła zaniepokojenie, że „to będzie czarny dzień dla polskiej oświaty, jeśli ta reforma wejdzie w życie".

wł/pap


bg Image