c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_9.12.2016_Siemoniak_Marchewka_Grabiec_big.png

„W naszej ocenie w ciągu ostatniego roku całkowicie zmarginalizowano resort cyfryzacji, a obecna minister cyfryzacji pani Anna Streżyńska w zasadniczych sprawach nie ma wiele do powiedzenia” – powiedział Tomasz Siemoniak, wiceszef Gabinetu Cieni podczas konferencji prasowej podsumowującej rok działania resortu cyfryzacji.

Poseł przypomniał, że Platforma Obywatelska doceniła wagę cyfryzacji tworząc odrębny resort. „To istotny obszar. Dziś jest całkowicie zmarginalizowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości” – podkreślił Tomasz Siemoniak.

Arkadiusz Marchewka, szef Gabinetu Cyfryzacji, Innowacji i Młodzieży zwrócił uwagę, że „polityka PiS w kwestii cyfryzacji nie jest polityką, która odpowiada na wyzwania XXI wieku”. „Cyfryzacja jest szansą na rozwój gospodarczy i społeczny Polski” – dodał.

Poseł wskazał, że sprawy „związane z cyfryzacją i internetem określić można nie słowem szansa, ale inwigilacja”. Poseł przypomniał, że „rząd PiS rozpoczął swoje działania, wprowadzając ustawę antyterrorystyczną i ustawę o policji, która w sposób znaczący ograniczyła swobodę działań Polaków w internecie". Parlamentarzysta podkreślił, że „w budżecie nie zabezpieczono środków na realizację zapowiedzi minister Anny Streżyńskiej, dlatego nastąpiła przerwa w wykorzystaniu środków unijnych przeznaczonych na cyfryzację i rozwoju sieci szerokopasmowego internetu oraz na przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu”. „Minister Cyfryzacji nie ma przebicia w rządzie. W budżecie na 2017 nie ma pieniędzy na przygotowane przez nią strategiczne projekty” – dodał. Arkadiusz Marchewka zauważył, że kluczowy projekt Anny Streżyńskiej czyli, aplikacja mID, tzw. elektroniczny dowód osobisty w telefonie komórkowym, "została przekształcona w pomysł dokumentu, w którym trzeba będzie weryfikować się na podstawie smsów, co utrudnia posługiwanie się nim".

Jan Grabiec, wiceszef Gabinetu Cyfryzacji, Innowacji i Młodzieży, powiedział, że „nie ma wątpliwości, że minister Streżyńska jest fachowcem, ale ministerstwo cyfryzacji jest odstawione przez PiS do kąta”. „Program szerokopasmowego Internetu został zaniedbany. Przez rok nie zawarto żadnych umów w sprawie budowy światłowodów. Brakuje programu dla seniorów, aby wspierać ich w kompetencjach cyfrowych. Nie są wykorzystywane fundusze unijne” – to tylko niektóre błędy oraz niedociągnięcia, jakie popełniło Ministerstwo Cyfryzacji w ciągu minionego roku. Poseł zapowiedział, że Platforma Obywatelska będzie pracować nad „poprawką dotyczącą zmiany w budżecie państwa, aby wydatki na cyfryzację zostały uwzględnione”.

wł/pap


bg Image