c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_8.12.2016_Halicki_Grabiec_Strzalkowski_big.png

„Zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia utworzenie sieci szpitali może przyczynić się do likwidacji kilku ważnych placówek na terenie Mazowsza” – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. Wśród szpitali, który grozi zamknięcie poseł wymienił placówki w Radzyminie, Przysusze oraz Zwoleniu.

Andrzej Halicki wyraził zaniepokojenie, że „stanie się to bez konsultacji z samorządami oraz mimo niedawno przeprowadzonych modernizacji tych placówek”. „To ostatni dzwonek, aby minister Radziwiłł uświadomił sobie szkodliwe działanie reformy” – przestrzegł poseł. „Alarmujemy opinię publiczną. To deforma służby zdrowia” – zaznaczył.

Poseł zapowiedział, że „nie może być tak, żeby mieszkańcy byli sparaliżowani brakiem opieki medycznej od początku przyszłego roku”. Z kolei Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej zauważył, że „samorządy zainwestowały ogromne fundusze w te szpitale, a teraz te wieloletnie inwestycje mogą pójść na darmo”. „Minister powinien rozmawiać z samorządowcami i budować konsensus” – mówił poseł. Podkreślił, że „decyzje o sieci szpitali nie są konsultowane z samorządami”.

Burmistrz warszawskiej dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski zwrócił uwagę, że dwie zagrożone zamknięciem placówki znajdują się w jego dzielnicy. Samorządowiec poinormował, że zlikwidowany ma zostać Wojewódzki Szpital Zakaźny, czyli jedyna placówka na terenie Warszawy, która w sytuacji zagrożenia może zapewnić opiekę oraz Centrum leczniczo-rehabilitacyjne Attis, w którym przeprowadzane są m.in. operacje zaćmy i który ma "szeroki program onkologiczny, w tym jedyny w Polsce program onkologiczny specjalnie dla kobiet". doświadczenie w rehabilitacji.

wł/pap


bg Image