c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_8.12.2016_Mroczek_Tomczyk_big.png

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska złoży poprawki do rządowego projektu ustawy w sprawie obniżenia emerytur i rent rodzinnych wojskowym, którzy służyli przed 1 września 1990 r.. W przypadku nieprzyjęcia poprawek Platforma złoży wniosek o odrzucenie ustawy, ponieważ projekt ten „uderza w tych, którzy służyli w wolnej Polsce”.

Czesław Mroczek, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej podkreślił, że rządowy projekt „narusza zasadę sprawiedliwości społecznej uderzając w żołnierzy, którzy działali na rzecz wolnej Polski”. „Nie możemy się na to zgodzić. „Będziemy podejmowali działania, by ten projekt nie wszedł w życie” - zaznaczył.

Poseł poinformował, że poprawki, które zostaną zgłoszone przez Platformę Obywatelską przekształcą ustawę tak że nie będzie ona ze szkodą dla żołnierzy, którzy służyli na rzecz wolnej Polski po 1989 r. Czesław Mroczek zapowiedział, że „jeżeli poprawki nie zostaną przyjęte, Platforma złoży wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości, a gdyby ustawa została uchwalona, PO zaskarży ustawę w Trybunale Konstytucyjnym”. "Chcemy wyraźnie powiedzieć do wszystkich żołnierzy, którzy służyli wolnej Polsce po roku 1990, którzy służą Polsce w tej chwili, że jeżeli te wysiłki nie przyniosą dobrego rezultatu, że jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, to przyjdzie taki dzień - to będzie niedługo - po rządach PiS-u przywrócimy elementarną sprawiedliwość, polegającą na tym, że ten, kto służył ojczyźnie, nie może być za tę służbę karany" – zapowiedział poseł Mroczek.

Z kolei Cezary Tomczyk z Komisji Obrony Narodowej zwrócił uwagę, że projekt ustawy uderzy w żołnierzy odznaczonych medalami za zasługi. "Jaka ogromna hipokryzja jest w rządzie PiS-u, kiedy z jednej strony mamy żołnierza odznaczonego Złotym Krzyżem Zasługi od Lecha Kaczyńskiego i odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, któremu zabiera się emeryturę, a z drugiej strony mam pana prokuratora stanu wojennego Stanisława Piotrowicza, który oskarżał opozycjonistów i - uwaga - w 1983 r. był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność w stanie wojennym" – pytał parlamentarzysta. Poseł Tomczyk wyraził zaniepokojenie, że „w tej chwili na misjach zagranicznych są żołnierze, w których uderza ustawa PiS. „Narażają swoje życie dla Polski, a rząd odbiera im emeryt” - dodał.

wł/pap


bg Image