c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_7.12.2016_Budka_Halicki_big.png

Platforma Obywatelska złożyła wniosek do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie posła PiS Stanisława Piotrowicza za kłamliwe wypowiedzi posła, dotyczące jego pracy w prokuraturze w czasach PRL. Platforma zaapelowała również, aby Stanisław Piotrowicz złożył mandat poselski.

„Stanisław Piotrowicz kłamał z mównicy sejmowej. Widocznie kariera posła oparta jest na kłamstwie. To nie może pozostać bez reakcji” – poinformował Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. „Piotrowicz swoimi wypowiedziami o pracy w prokuraturze w czasach PRL naruszył zasady etyki poselskiej” oraz „naruszył zasady godności, które obowiązują wszystkich w Sejmie" – zasygnalizował poseł Halicki.

Borys Budka zwrócił uwagę, że Stanisław Piotrowicz to przewodniczy Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, który kłamie podczas wystąpienia z mównicy sejmowej. "Apelujemy do obywateli, aby w naciskali na posła Piotrowicza, aby choć raz zachował się honorowo (...) Piotrowicz po prostu powinien złożyć mandat, wydaje się, że to byłoby najlepsze rozwiązanie całej sytuacji. Nie może być tak, żeby mównica sejmowa stała się miejscem dla osób, które potrafią na kłamstwie oprzeć swoją działalność polityczną" – podkreślił minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL.

„Przykład Stanisława Piotrowicza pokazuje, jak daleko zaszli politycy PiS w budowaniu kariery politycznej na kłamstwie” – mówił Andrzej Halicki. Borys Budka dodał, że „nie przez przypadek w Prawie i Sprawiedliwości karierę robią takie osoby jak prokurator stanu wojennego”. Poseł zauważył, że „PiS wcale nie ukrywa skąd biorą wzorce przy pisaniu ustaw”. „Ustawa o zgromadzeniach utwierdza nas w jakim kierunku PiS zmierza” - zaznaczył.

Poseł Piotrowicz zapewniał z mównicy sejmowej, że nigdy nie oskarżał przed sądem działaczy opozycyjnych. Jednak stacja TVN24 dotarła do akt IPN, z których wynika, że Piotrowicz podpisał się pod aktem oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi - działaczowi Solidarności, który został oskarżony w stanie wojennym o nielegalne rozprowadzanie ulotek.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image