c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_7.12.2016_Kochan_Kopacz_Duda_big.png

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej podsumowali podczas konferencji prasowej w Sejmie rok rządu Beaty Szydło w zakresie polityki prorodzinnej. „Pomysły na politykę prorodzinną, którymi chwali się PiS to pułapka plus" – powiedziała Ewa Kopacz. Wiceprzewodnicząca Gabinetu Cieni podkreśliła, że „Prawo i Sprawiedliwość wydaje pieniądze obywateli i powoduje, że Polska zbliża się do stanu bankructwa”.

Była premier zwróciła uwagę, że „we wszystkich rozwiązaniach zaproponowanych przez rząd Beaty Szydło są pułapki". PiS oszukało wyborców w kontekście programu "500 Plus", obniżenia wieku emerytalnego oraz podwyższenia kwoty wolnej od podatku. W kwestii programu "500 Plus” Ewa Kopacz wyjaśniła, że powoduje wykluczenie 3 mln dzieci, koszty ustawy są niedoszacowane. Program przyczynił się też do destabilizacji finansów publicznych. "Państwo wiecie, że bankrut nie wypłaci nawet złotówki, nie mówiąc o tym, że będzie to 500 zł" - dodała. Z kolei skutkiem obniżenia wieku emerytalnego będzie obniżenie wysokości świadczeń, dla tych którzy zdecydują się otrzymywać wcześniejsze świadczenia. Następne oszustwo wyborcze PiS to kwota wolna od podatku, ponieważ na tej zmianie skorzystają tylko ci, którzy nie płacą podatków.

Magdalena Kochan, wiceszefowa Gabinetu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przypomniała, że polityka Platformy Obywatelskiej opierała się na dwóch filarach: polityka prorodzinna oraz samodzielność rodzin i aktywizacja osób.

„Podwyższyliśmy płacę minimalną z 934 zł do blisko 1800 zł, wprowadziliśmy ulgi podatkowe na każde dziecko, obniżyliśmy poziom bezrobocia z 15 proc. do poziomu poniżej 10 proc., a także wprowadziliśmy Kartę Dużej Rodziny oraz wsparcie dla seniorów” – mówiła wiceprzewodnicząca Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Poseł zasygnalizowała również, że PiS obecnie psuje niektóre z inicjatyw Platformy Obywatelskiej w zakresie polityki prorodzinnej.

Jarosław Duda, Szef Gabinetu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zauważył, że PiS prowadzi politykę poprzez dodawanie do nazw instytucji przymiotnika "narodowy". Senator zwrócił uwagę, że „PiS nie ma pomysłów na wsparcie środowisk wykluczonych, zwłaszcza osób niepełnosprawnych, których jest w Polsce blisko 5 mln”. Po roku funkcjonowania rządu Beaty Szydło widzimy, że nie ma żadnych pomysłów na pomoc niepełnosprawnym lub też nigdy ich nie było. Pomysły te albo się wyczerpały, poza +500 Plus+, albo nigdy nie były w ogóle w zamierzeniach" - dodał.

wł/pap


bg Image