c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_6.12.2016_Kluzik_Szumilas_big.png

Ogłoszono kolejne wyniki badań PISA, czyli najważniejszych i największych badań edukacyjnych na świecie. Wyniki PISA za 2015 rok pokazują, że Polska dalej jest w czołówce krajów z całego świata oraz w gronie liderów w Unii Europejskiej.

Badanie sprawdza stopień przygotowania 15-latków do dalszej edukacji, wymagań rynku pracy i powodzenia w dorosłym życiu. Przeprowadzane są cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 r.

„W 2000 roku byliśmy daleko za średnią unijną, dziś utrzymujemy stabilne miejsce ponad średnią” – powiedziała podczas konferencji prasowej Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. Maciej Jakubowski, ekspert Evidence Insitute, zwrócił uwagę, że poprawa wyników polskich uczniów widoczna jest najbardziej po reformie wprowadzającej gimnazja.

"Zapamiętajmy sobie te wyniki PISA, dlatego że z dużym prawdopodobieństwem one odejdą do przeszłości i za kilka lat będziemy z wielkim sentymentem wspominać, jak dobrze wypadaliśmy w międzynarodowych badaniach kompetencji 15-latków" – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska tłumacząc, że po reformie edukacji minister Anny Zalewskiej uczniowie mogą wypadać znacznie gorzej.

Krystyna Szumilas, wiceprzewodnicząca Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży podkreśliła, że "patrząc na zmiany w systemie edukacji możemy powiedzieć, że tę szansę dzieciom dały właśnie gimnazja, dało to, że o rok dłużej uczą się wspólnie z innymi dziećmi, że o rok dłużej trwa wspólne wykształcenie ogólne". „Badania pokazują, że uczniowie, którzy wychowują się w trudniejszych warunkach osiągają coraz lepsze wyniki w nauce" - dodała.

wł/pap


bg Image