c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_2.12.2016_Klich_Zientarski_Rulewski_big.png

Senatorowie Platformy Obywatelskiej, Bogdan Klich, Piotr Zientarski i Jan Rulewski, podczas podczas briefingu prasowego zwrócili uwagę, że PiS postąpiło niewłaściwie odrzucając wniosek Platformy Obywatelskiej o przerwę w obradach Senatu, podczas procedowania punktu na temat Trybunału Konstytucyjnego, do czasu przybycia przedstawiciela ministerstwa sprawiedliwości.

„PiS wygrał wybory, ale partia rządząca nie otrzymała mandatu do łamania Konstytucji” – powiedział Bogdan Klich, przewodniczący Grupy Senatorów Platformy Obywatelskiej. Senator przypomniał, że „podczas omawiania w Senacie jednej z wcześniejszych nowelizacji ustawy o TK - w nocy z 23 na 24 grudnia zeszłego roku - był obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i długo odpowiadał na pytania senatorów”. "Nie zgadzaliśmy się z jego argumentami, ale tego typu traktowanie Senatu, jak w tej chwili, jeszcze się nie zdarzyło" – dodał. Bogdan Klich zwrócił uwagę, że nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodna z Konstytucją”. „Wątpliwości ma także Sąd Najwyższy i Biuro Legislacyjne Sejmu” – zauważył przewodniczący.

Senator Piotr Zientarski z Komisji Ustawodawczej podkreślił, że „PiS łamie podstawowe zasady państwa demokratycznego, a także tworzy organy pozakonstytucyjne, które mają zastępować osobę prezesa Trybunału Konstytucyjnego.” „Stawimy zdecydowany opór tym niekonstytucyjnym działaniom” –  zapowiedział senator. Z kolei Jan Rulewski z senackiej Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji mówił o tym, że jego jako człowieka Solidarności oburza, że „PiS działa w niekonstytucyjny sposób” i „próbuje zmienić ustrój państwa”.

wł/pap


bg Image