c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_2.12.2016_Grabiec_Halicki_big.png

Platforma Obywatelska powołała Biuro Interwencji Obywatelskich, które będzie monitorować wszelkie przypadki łamania praw obywatelskich, a także zajmie się przeciwdziałaniem takim przypadkom. Inicjatywę powołania Biura zaprezentowali podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie Jan Grabiec i Andrzej Halicki.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec argumentował powołanie tej instytucji tym, że za „rządów Prawa i Sprawiedliwości mamy do czynienia z wieloma sytuacjami dotyczącymi łamania praw obywatelskich, które budzą sprzeciw społeczny i wymagają reakcji”. „W Polsce mamy do czynienia z wieloma przykładami ingerencji politycznych i wykorzystywania instytucji państwa do zastraszania obywateli, po to, aby nie brali udziału w życiu publicznym" - wyjaśnił.

Decyzja o powołaniu Biura została podjęta przez Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Biurem Interwencji Obywatelskich będzie kierował Andrzej Halicki.

Poseł Halicki podkreślił, że nie można być obojętnym „wobec działań PiS ograniczających wolności”. „Biuro Interwencji Obywatelskich będzie bardzo aktywne” - poinformował. Zasygnalizował, że zamierza „interweniować, udzielać pomocy w przypadku łamania praw obywatelskich, a także współpracować z samorządem i organizacjami pozarządowymi. Andrzej Halicki zapowiedział, że „przy biurach regionalnych Platformy Obywatelskiej i biurach poselskich powstanie sieć Biur Interwencji Obywatelskich”. Dodał, że Biuro będzie współpracowało z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się ochroną praw człowieka.

wł/pap


bg Image