c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_1.12.2016_Wilczynski_big.png

„Rząd podjął decyzję w sprawie powiększenia granic Opola pochopnie i bez merytorycznych argumentów” – powiedział poseł Ryszard Wilczyński. Poseł poinformował, że dzień po fatalnej decyzji rządu Platforma Obywatelska wniosła o przedstawienie przez rząd ustawy kompensacyjnej, która regulowałaby sposób dzielenia gmin, a przede wszystkim rekompensaty wynikające z faktu, ze odbiera się gminą olbrzymią część potencjału rozwojowego, finansów, jak również i majątku.

„Niestety otrzymaliśmy odpowiedź wymijającą i w zasadzie nie możemy liczyć na tego typu akt prawny” – wyjaśnił poseł. Zaznaczył że „decyzja rządu może wyzerować potencjał ekonomiczny podopolskich gmin”.

Ryszard Wilczyński podkreślił, że „kwestia powiększenia miasta Opola i sposobu w jaki się to dzieje jest kwestią ponadpartyjną i kwestią samorządową, która barw partyjnych nie potrzebuje”. „Należało by zadać pytanie czy to jest uczciwe, żeby pogarszać sytuację rozwojową dla 17 tys. mieszkańców, po to aby w Opolu rządziło się łatwiej po przejęciu pieniędzy z Elektrowni Opole” – pytał poseł dodając, że chodzi o kwotę 40 mln zł rocznie. Polityk zwrócił uwagę, że „w konsultacjach w sprawie powiększenia granic Opola udział wzięło 36 tys. ludzi z czego 80 proc. opowiedziało się przeciw”. Ryszard Wilczyński zasygnalizował, że skoro rząd nie respektuje opinii Polaków, niepotrzebnie prowadzone są jakiekolwiek konsultacje.

„Dla Platformy Obywatelskiej najważniejsza zawsze była sprawa tożsamości mieszkańców i ich głos” – mówił poseł. Podkreślił, że „powiększanie gminy powinno odbywać się wtedy, kiedy mamy do czynienia z koniecznością, a w kwestii Opola tak nie jest”.

W konferencji wzięli udział również przedstawiciele gmin, które mają być włączone w obręb miasta Opole oraz Ryszard Galla, poseł niezrzeszony.


bg Image