c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_1.12.2016_Budka_big.png

„Prawo i Sprawiedliwość pod osłoną nocy chce wprowadzić do Trybunału Konstytucyjnego swojego komisarza, który wbrew Konstytucji będzie kierował jego pracami” – powiedział Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej odnosząc się kolejnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą przygotował PiS.

Poseł zwrócił uwagę, że przepisy proponowane przez PiS mają jeden cel: aby mniejszość sędziów decydowała o wyborze Prezesa Trybunału. „To działanie wbrew Konstytucji” – podkreślił.

Borys Budka przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny „od zawsze miał gwarancje ciągłości władz”. Zasygnalizował, że „nie było jeszcze tak, że TK nie miał prezesa”.

„To, co dzieje się teraz w Sejmie to próba podporządkowania Trybunału władzy wykonawczej i ustawodawczej” – zauważa minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL. Dodał, że „przepisy forsowane przez PiS naruszają Konstytucję i będą prowadzić do tego, aby prezesem TK została osoba z poparciem posła Jarosława Kaczyńskiego”. Borys Budka zaapelował do Stanisława Piotrowicza, przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, by nauczył się hierarchii prawa. „Nie można naruszać Konstytucji i zasady niezależności sądów i Trybunału” – zaznaczył.


bg Image