c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_grudzien_2016_1.12.2016_Siemoniak_Protas_Arlukowicz_Jaskowiak_big.png

„Prawo i Sprawiedliwość chce centralnie zarządzać wszystkim i wszystkimi - nie ma na to zgody Platformy Obywatelskiej oraz ogromnej części polskiego społeczeństwa” – powiedział Jacek Protas, szef Gabinetu ds. Samorządu podczas konferencji prasowej „Gabinetu Cieni” podsumowującej rok funkcjonowania samorządów pod rządami PiS.

„Mamy do czynienia z pełzającym zamachem na samorząd terytorialny w Polsce. PiS niszczy fundamenty Polski obywatelskiej, niszczy polski samorząd – podkreślił poseł i wieloletni samorządowiec.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak zauważył, że minione 12 miesięcy to był "czarny rok dla polskiego samorządu". Przewodniczący zapowiedział, że Platforma Obywatelska chce podkreślić „rangę samorządu tworząc resort zajmujący się samorządem w "Gabinecie Cieni". „Sukces 26 lat to sukces samorządu - samorząd to my wszyscy, to taka sama część państwa jak rząd czy inne instytucje. PiS niszcząc fundamenty Polski obywatelskiej, ład konstytucyjny, organizacje pozarządowe, niszczy również polski samorząd" – dodał.

Jacek Protas poinformował, że Platforma Obywatelska planuje utworzyć „blok współpracy i oporu przed złym państwem PiS", do którego zaprasza samorządowców, przedsiębiorców, liderów organizacji pozarządowych. „Wspólnie przeciwstawimy się tym złym, szkodliwym, łamiącym kręgosłup Rzeczypospolitej działaniom" – zaznaczył poseł. Parlamentarzysta zauważył, że „w państwie PiS nie ma miejsca na instytucje obywatelskie, które nie są kontrolowane przez rząd”. „Samorząd zasłużył sobie na wysokie oceny i uznanie w Europie i w Polsce. Polacy doceniają wkład samorządu w modernizację Polski” – podkreślił poseł przytaczając wyniki sondaży, które pokazują, że samorządom ufa 73 proc. Polaków. Dla porównania zaufanie do Sejmu to zaledwie 26 proc.

W konferencji prasowej udział wzięli również aktywni samorządowcy Platformy Obywatelskiej - Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Jacek Krupa zwrócił uwagę, że pierwszy raz w historii istnienia samorządów mamy do czynienia z sytuacją, w której „partia rządząca używa służb do walki z samorządem terytorialnym”. Marszałek podał przykład wkroczenia CBA do wszystkich urzędów marszałkowskich. Z kolei Jacek Jaśkowiak nawiązał do przykładu prezydentów miast Krzysztofa Żuka i Hanny Zdanowskiej, którzy cieszyli się ogromną popularnością wśród mieszkańców swoich miast, a którymi również niesłusznie zajęło się CBA.

wł/pap


bg Image