c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_listopad_2016_22.11.2016_Neumann_big.png

"Zwracam się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o powstrzymanie działań mających na celu wyrzucenie dziennikarzy z budynku Sejmu" - apelował podczas konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann.

"Od kilku miesięcy toczy się taka nieformalna debata o tym - i słyszymy te pomysły płynące z ust pana marszałka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, czy z ust PiS - by wyrzucić dziennikarzy z polskiego Sejmu. Podobno ma to poprawić bezpieczeństwo pracy w Sejmie. Uważamy, że to jest sprzeczne z państwem demokratycznym, z prawem obywateli do informacji, ale także sprzeczne z konstytucyjnym prawem do wykonywania mandatu posła i senatora, bo przecież to jest nie tylko utrudnianie pracy dziennikarzy, ale także naszej" - zaznaczył polityk.

"W imieniu Platformy Obywatelskiej składam wniosek do marszałka, licząc na to, że najbliższym konwencie będziemy o tym poważnie rozmawiać" - podkreślił Sławomir Neumann.

W wystosowanym apelu do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wskazuje, że "obywatele mają prawo do informacji o działaniu Sejmu, który wybrali, a parlamentarzyści mają prawo i obowiązek informowania opinii publicznej o swojej działalności publicznej". Sławomir Neumann zaznacza, że obowiązkiem "Marszałka Sejmu jest zapewnienie możliwości realizacji tych praw".

"Zakazy i ograniczenia wobec dziennikarzy oznaczają ograniczenie konstytucyjnego prawa obywateli do informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Apeluję do Pana Marszałka o zaniechanie działań, które źle służą polskiej demokracji oraz autorytetowi Sejmu" - podkreśla w liście do marszałka Sejmu Sławomir Neumann.

Zobacz treść apelu

wł/pap


bg Image