16.11.16_Gapinska_Szumilas_big.png

Minister edukacji Anna Zalewska burzy budowany mozolnie system edukacji przez "nierozsądnie pomyślaną, niepoliczoną i chaotyczną reformę", nie słucha protestów nauczycieli i samorządowców - zwróciły uwagę na konferencji prasowej w Sejmie posłanki Platformy Obywatelskiej z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Krystyna Szumilas i Elżbieta Gapińska nawiązały do przypadającej w środę rocznicy rządu Beaty Szydło. Przypomniały, że na wtorkowej konferencji podsumowującej dotychczasowe działanie jej resortu minister Zalewska mówiła, że najwyższa jakość edukacji w szkole jest podstawowym celem rządu.

"Ze świata docierają do nas informacje dot. umiejętności polskich uczniów. Badanie PISA pokazało, że polscy gimnazjaliści konkurują w uczniami z Finlandii; osiągnięcia polskich uczniów w międzynarodowych olimpiadach i konkursach pokazują, że są oni kreatywni" - zauważyła wiceprzewodnicząca komisji edukacji Krystyna Szumilas. Posłanka wskazała, że "to pokazuje, że mozolne budowanie systemu edukacji przez ostatnie 17 lat i powstanie gimnazjów dało pozytywne efekty". "I ten pozytywny efekt jest dziś burzony przez nierozsądnie pomyślaną, niepoliczoną, chaotyczną reformę edukacji" - mówiła, nawiązując o zapowiedzianej przez Zalewską zmianę struktury szkół i likwidację gimnazjów.

"Pani minister żyje w jakimś zaczarowanym świecie, nie dostrzega realiów, nie dostrzega ludzi, nie dostrzega społeczeństwa, nie słyszy głosów protestu, tylko udaje, że ich nie ma" - dodała Krystyna Szumilas.

Posłanka Elżbieta Gapińska podkreśliła, że przeciw planom minister Zalewskiej protestują "rodzice, nauczyciele, samorządowcy i specjaliści zajmujący się edukacją". Przestrzegła, że szkoły podstawowe nie są przystosowane do uczenia starszych uczniów, a na zapowiedzianą przez Zalewską reformę brakuje pieniędzy.

Posłanki zaapelowały do minister edukacji o to, by nie wprowadzała swoich zapowiedzi dot. reformy edukacji w życie.

Projektami dotyczącymi reformy edukacji Sejm ma się zająć na posiedzeniu 29 listopada. Zgodnie z przyjętymi w ubiegłym tygodniu przez rząd projektami ustaw Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

wł/pap


bg Image