c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_listopad_2016_15.11.2016_Czerwinski_Gadowski_Nowak_big.png

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o odwołanie przewodniczącego tej komisji posła Marka Suskiego. „Chcieliśmy otrzymywać z pierwszej ręki informacje na temat tego co dzieje się w Spółkach Skarbu Państwa oraz w programie restrukturyzacji górnictwa. Tych informacji nie otrzymywaliśmy” – tak poseł Andrzej Czerwiński z Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa argumentował złożenie wniosku przez Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska.

Minister Skarbu Państwa w rządzie PO-PSL przypomniał, że Platforma Obywatelska wielokrotnie wnosiła o uzupełnienie planu prac komisji o te ważne tematy, jednak te apele zwykle „trafiały w próżnię”. „Nasza cierpliwość skończyła się. Chcemy zmiany przewodniczącego i potraktowania tematów związanych z polskim górnictwem jako ważnych” – podkreślił Andrzej Czerwiński.

Krzysztof Gadowski poinformował, że 4 listopada br. Platforma Obywatelska złożyła wniosek o natychmiastowe zwołanie komisji w celu wyjaśnienia sprawy notyfikacji przez Komisję Europejską pomocy publicznej dla górnictwa. „Komisja powinna wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za proces notyfikacji” – dodał.

Poseł wyraził zaniepokojenie tym, że do tej pory rząd nie przygotował programu restrukturyzacji górnictwa, który dałby szansę regionom, w których ten przemysł występuje. Zwrócił także uwagę, że „program przygotowany przez Platformę Obywatelską nie jest realizowany. Do dziś ani Minister Energii, ani premier Beata Szydło nie przygotowali konkretnego programu dla Śląska. „Domagamy się od rządu programu dla Śląska w zakresie likwidacji miejsc pracy związanych z górnictwem węgla kamiennego i brunatnego” – zaapelował Krzysztof Gadowski.

Z kolei poseł Tomasz Nowak wezwał premier Beatę Szydło oraz ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, aby udzielili odpowiedzi w sprawie budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Ościsłowo i przedłużającemu się postępowaniu w jej sprawie. „Obietnice składane przez PiS w kampanii wyborczej są łamane. Od roku nie ma decyzji o odrolnieniu 225 h ziemi celem pobudowania odkrywki w Wielkopolsce” – tłumaczył poseł. Wyjaśnił, że „brak tej odkrywki spowoduje katastrofę w regionie oraz przyczyni się do tego, że Polska straci 7 proc. zasobów energii kraju”. „Nie stać nas na to, ale rząd bagatelizuje tę sprawę” – zaznaczył poseł Nowak.

wł/pap


bg Image