c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_listopad_2016_15.11.2016_Schetyna_Neumann_Siemoniak_big.png

„Rok rządów PiS to fatalny rok chaosu, złych decyzji, rujnowania pozycji Polski w Europie i w świecie – powiedział podczas konferencji prasowej Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. „Ten rok źle wróży na następne lata” – dodał.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że w czwartek podczas Rady Krajowej Platforma Obywatelska zaprezentuje gabinet cieni i przedstawi ocenę roku rządu. Od poniedziałku natomiast każdy z ministrów z gabinetu cieni będzie oceniał osiągnięcia odpowiedników rządu Beaty Szydło. Przewodniczący podkreślił, że „rolą opozycji jest kontrolowanie i patrzenie władzy na ręce" oraz "mówienie o bezpieczeństwie”.

„To fatalny rok dla Polski. Rok bez pomysłu, rok chaosu i złych decyzji. Ten rok jest ostrzeżeniem na następne trzy lata tej kadencji. Miejmy nadzieję ostatniej kadencji dla PiS-u.” – mówił przewodniczący. Grzegorz Schetyna zaznaczył, że rząd Beaty Szydło "będzie miał twarz Bartłomieja Misiewicza, symbolu dobrej zmiany, tego wszystkiego co zrobił rząd PiS".

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że polityka bezpieczeństwa w trakcie tego pierwszego roku rządów "stała się areną skandali, dziwnych wypowiedzi, a także osłabiania pozycji i bezpieczeństwa Polski". „To jest rok zniszczenia poczucia bezpieczeństwa Polaków w bardzo trudnej sytuacji europejskiej i światowej. Widać jak zaniechania, błędy czy działania absurdalne rujnują pozycję Polski. Można mieć w tym obszarze jak najgorsze przypuszczenia na przyszłość” – relacjonował minister obrony narodowej w rządzie PO-PSL. Poseł wskazał na zahamowanie modernizacji armii oraz chaos kadrowy w wojsku.

„Minister Macierewicz zapowiada zmiany w systemie kierowania i dowodzenia. One mają jeden cel: zmiany kadrowe i usunięcie tych kompetentnych dowódców, oficerów, którzy służą od lat i zastąpienie ich +Misiewiczami+" – tłumaczył Tomasz Siemoniak.

Wiceprzewodniczący zwrócił uwagę, że „symbolem tego roku rządów są nasze relacje z największym sojusznikiem, czyli Stanami Zjednoczonymi. Poseł przypomniał, że Antoni Macierewicz jest pierwszym ministrem obrony po 1989 r., który przez pierwszy rok nie został przyjęty w Pentagonie. „Antoni Macierewicz jeździł do Waszyngtonu spotykać się z lobbystami, a nie spotkał się w Pentagonie z Sekretarzem Obrony" - dodał.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann podsumował mijający czas rządów premier Beaty Szydło jako fatalny rok w działaniach związanych z gospodarka i rozwojem. Poseł wskazał, że „ten rok to podniesienie podatków Polakom, podniesienie VAT na przyszły rok, słabo prowadzone inwestycje publiczne, zablokowane inwestycje publiczne, które przekładają się na coraz mniejsze inwestycje sektora prywatnego”. Wyjaśnił, że to się przekłada na fatalne dane gospodarki. „Spadamy w rankingach, mamy niewykorzystane środki europejskie - dodał.

Sławomir Neumann zauważył, że jedyne co się udało wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który miał być nadzieja tego rządu, to slajdy, które pokazywał. "Na slajdach się zakończyło; mamy propagandę sukcesu w gospodarce" – podkreślił.

wł/pap


bg Image