9.11.16_Kierwinski_Mroczek_big.png

Nie ma prawnego obowiązku przeprowadzania ekshumacji i sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej - podkreślili politycy Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej w Sejmie. Zwrócili uwagę, że decyzja o ekshumacjach wbrew woli rodzin to "rozdrapywanie ran i otwieranie grobów, bez wystarczających powodów".

Poseł Marcin Kierwiński, przewodniczący "Zespołu ds. zbadania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy TU-154 z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, w celu osiągnięcia korzyści politycznej" powiedział, że na konferencji prokuratury, na której miały zostać przedstawione informacje o aktualnym stanie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, nie zostały podane żadne konkrety.

"(Zastępca prokuratora generalnego Marek) Pasionek na konferencji prasowej zachowywał się bardziej jak polityk, a nie jak prokurator. To była chyba pierwsza konferencja prokuratury, na której więcej było opisów, dygresji, uwag w stosunku do mediów niż artykułów, podstaw prawnych i tego, czym powinna zajmować się prokuratura" - mówił.

Jak dodał Marcin Kierwiński, konferencja prokuratury pokazała, że "smutna" dla rodzin decyzja o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej ma celu "podgrzewanie emocji wokół katastrofy smoleńskiej". "Na konferencji po raz kolejny nie usłyszeliśmy, czemu te ekshumacje mają służyć. Mamy do czynienia z chaosem informacyjnym, z brakiem jasnych informacji, co tak właściwie robi prokuratura, co już do tej pory zrobiła" - zaznaczył Marcin Kierwiński.

Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek wskazał, że prokuratura próbowała udowodnić, że istnieje prawny obowiązek przeprowadzenia ekshumacji i sekcji zwłok, wbrew stanowisku rodzin. "Chcemy wyraźnie powiedzieć, że nie ma takiego obowiązku, sekcje zostały w każdym przypadku już wykonane i muszą być wskazane wyraźne powody przeprowadzenia nowych sekcji" - argumentował. "Nie ma prawnego obowiązku, jak wskazuje prokuratura, jak i organy władzy państwowej (przeprowadzania ekshumacji i sekcji ofiar katastrofy smoleńskiej). Apelujemy - wskażcie powody, dla których ponownie chcecie przeprowadzać sekcje w ramach ekshumacji" - mówił Czesław Mroczek.

Poseł przypomniał też, że premier Beata Szydło w kampanii wyborczej mówiła, że do sprowadzenia wraku TU-154M do Polski potrzebna jest tylko dobra wola rządzących. "Czy przez rok premier Szydło i cały rząd w niezwykle ważnej sprawie dla państwa polskiego nie ma dobrej woli, czy przez rok (rząd) nie mógł wykazać dobrej woli, żeby sprowadzić wrak do Polski?" - pytał polityk.

W środę w Prokuraturze Krajowej odbyła się konferencja, na której prokuratorzy poinformowali o aktualnym stanie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Według prokuratury, powody ponownych ekshumacji to m.in.: nieprawidłowości w dokumentacji z Rosji, wyniki dotychczasowych 9 sekcji i brak dokumentacji fotograficznej.

wł/pap


bg Image