c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_listopad_2016_8.11.2016_Leszczyna_Brejza_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej: Izabela Leszczyna i Krzysztof Brejza po raz kolejny apelowali o powołanie w Sejmie komisji śledczej ds. SKOK-ów. Na konferencji prasowej zaprezentowali kolejne przykłady na to, że PiS faworyzuje Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

"SKOK-i mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organów i instytucji. Ze SKOK-ami związani są nowo wybierani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, SKOK-i oddziałują też ma media, ale mamy wrażenie również, że w Sejmie od kilku kadencji funkcjonuje kolejny klub parlamentarny, niewidoczny dla opinii publiczny - klub parlamentarny SKOK-ów" - podkreślił. Dodał, że Polska stała się "państwem SKOK-ów". 

Krzysztof Brejza przypomniał również, że Platforma Obywatelska już w 2006 chciała "objąć nadzorem SKOK-i i inne instytucje,jak np. późniejsze Amber Gold-PiS był przeciw".

Izabela Leszczyna z sejmowej Komisji Finansów Publicznych przywołała uchwaloną w październiku ustawę, która przewiduje możliwość zakładania darmowego tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Przestrzegła, że jej przepisy ustanawiają "nierównowagę w karach" na korzyść Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Chodzi o artykuły ustawy, zgodnie z którymi jeśli bank nie udostępni klientom usługi podstawowego rachunku płatniczego, Komisja Nadzoru Finansowego może nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości do miliona zł. W przypadku SKOK-ów, kara ta jest jednak dziesięciokrotnie niższa - 100 tys. złotych.

Posłanka wskazała, że SKOK-i płacą obecnie o wiele niższe, niż banki, składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a kilka miesięcy temu resort finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, w którym zaproponowano korzystniejszy, niż dotychczas, sposób wyceny aktywów przez SKOK-i. "SKOK-i od roku znów są instytucjami specjalnej troski - specjalna troska obejmuje je rząd PiS" - dodała.

"To bardzo niebezpieczne, gdy minister finansów powoduje takie możliwe działania w SKOK-ach, które jak wiemy doprowadziły do niezwykle trudnej sytuacji; sześć SKOK-ów upadło, kilkanaście kolejnych jest w procesie restrukturyzacji, a to wszystko stało się właśnie dlatego, że SKOK-i zawyżały swój wynik finansowy, zawyżały wycenę zabezpieczeń" - mówiła posłanka.

Pytała "ile jeszcze prezentów z pieniędzy podatnika PiS ma zamiar sprawić SKOK-om" oraz "za co PiS musi odwdzięczać się SKOK-om". Przypomniała, że jej klub kilka tygodni temu złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej. "Chcemy komisji śledczej - jeśli PiS nie ma nic do ukrycia, to niechże zgodzi się i ją powoła" - apelowała Izabela Leszczyna.

wł/pap


bg Image